Градоначелник Београда Александар Шапић положио је данас венац на Споменик српским жртвама страдалим у ратовима од 1991. до 2000. године на простору бивше Југославије у Ташмајданском парку, поводом обележавања 29-годишњице хрватске акције „Олуја“ и истакао да се злочини над Србима не смеју заборавити.
Шапић је нагласио да наш народ никада не би не би био прогнан у највећем етничком чишћењу од Другог светског рата да нисмо у својим редовима, како је рекао, имали свакакве изроде.
„И дан данас се чини да постоје ти проблеми, и зато је важно српско јединство, али и да завршимо са проклетим комунизмом и да прекрајану историју поставимо на своје место“, рекао је Шапић.
Он је истакао да би, пре него што се дође до непријатеља, требало „прво да се позабавимо онима с наше стране“.
Шапић је навео да је непријатељ, ко год био, увек извлачио дебљи крај када је српски народ успевао да сачува јеиднство.
„Да опростимо коме треба и где треба, али да пошаљемо јасну поруку да више нико неће моћи да игра на карту српске неслоге како се више никад не би десила 1941, 1991. и друге године“, нагласио је Шапић.
Додао је да ће, уколико имамо снаге, чак и велике силе које су неретко биле неправедне према Србији, морати „да имају другачију једначину када је реч о Србији“.
Шапић је навео да ће се следеће године обележити 30 година од „Олује“ на посебан начин с циљем да се свима пошаље порука да неће моћи да користе српску неслогу како би наносили последице нашем народу.
„То се не ради причом и жалопојкама и тражењем помоћи од неких који нам нису помагали. То се ради у се’ и у своје кљусе. Вечна слава и покој души жртвама“, рекао је Шапић.
Председник удружења „Црвене беретке“ Жика Ивановић рекао је да се злочини против Срба не смеју заборавити јер је реч о примеру етничког чишћења који спада у категорију геноцида.
„Пркосни пред силним лицемерним светом који је живео у спокоју, док су усташке хорде почеле злочиначку акцију на територију Републике Српске Крајине која се налазила под заштитом УН. Олуја је класичан пример етничког чишћења који спада у категорију геноцида“, рекао је Ивановић.
Додао је да се не сме заборавити ни злочин на Петровачкој цести за који још увек нико није одговарао и да ће отете територије бити враћене.
Он је додао да су егзодусу српског народа кумовали ондашњи генерали, који су „ширили братство и јединство са гујама које смо гајили у недрима“.
Председник удружења „Завичај“ Ненад Абрамовић рекао је да је „Олуја“ једно од највећих страдања српског народа који је, како је додао, успео да се издигне.
„Сви смо ми толико мали колико су велике жртве нашег народа. Данас смо пред вама јер сте дали животе за народ и православље“, рекао је Абрамовић.
Он је истакао да не смемо да заборавимо жртве јер бисмо их тиме „убили два пута“.
Поред Шапића, Ивановића и Абрамовића венце су положили и комесарка за избеглице Наташа Станисављевић, председник општине Гроцка Александар Чапрић, потпредседница удужења „Дах“ Олгица Живанов, Милица Боројевић, чланови удружења „Славонија у Срцу“, „Бораца Крајине“, „Удружење избеглица из Хрватске“, чланови удрућења „Будимо људи“, „Гледамо срцем“, удружење пилота „Курјаци“ са ушћа, „Моје Косово“, „Удружење Шесте личке ударне дивизије“, удружење жена са КиМ и Иницијатива младих за КиМ, „СУБНОР“, „Ћиро личка калдрма“ из Дрвара, чланови Културне заједница Крајине, „Удружење кордунаша, потомака и пријатеља Кордуна“, „Удружење Банијаца“ и „Удуржење Суза“.
Пре полагања венаца у Цркви Светог Марка је служен парастос којем је, поред званичника и представника Војске Србије, присусуствовао и велики број грађана.
Brnabić: Ne bore se oni za životnu sredinu i protiv Rio Tinta, već protiv Vučića
Преузмите андроид апликацију.