Поводом дешавања која су протеклих дана изазвала посебну пажњу медија и јавности, Изборна комисија је одлучила да пружи свим грађанима детаљно саопштење и уједно увид о активностима поменутих дешавања – саопштење преносимо у целости:
„До дана 4. априла 2022. године, Изборна комисија је запримила материјал, односно пријавну документацију за две студентске организације:
- Савез студената Филозофског факултета у Новом Саду;
- Студентска реакција.
Савез студената Филозофског факултета у Новом Саду је организација основана у складу са Законом о студентском организовању на основу којег није била у обавези да прибавља потписе студената за сопствену кандидатуру. Са друге стране, Студентска реакција је новооснована организација, односно иницијатива групе студената, која настоји да узме учешћа у раду Студентског парламента. У складу са тиме, према Закону о студентском организовању, они су били у обавези да прикупе 10% (валидних) потписа студената за кандидатуру своје листе предлога. Представници листе Студентска реакција су у петак, 1. априла 2022. године, предали предлог своје листе заједно са 635 потписа.
Комисија је дана 4. априла 2022. године приступила увиду у документацију поднетих листа. Након готово пет сати рада, констатовано је да је листа Савеза студената Филозофског факултета у Новом Саду поднета уредно, у складу са свим прописаним правилима, док је друга листа имала више озбиљних пропуста и неправилности због којих је доведено у питање веродостојност предатих потписа.
Пропусти су били следећи: непостојећи студенти Филозофског факултета у Новом Саду су потписали листу, непотпуна имена и презимена студената, непостојање броја индекса, име и презиме једне особе – број индекса друге особе, једна особа више пута потписана као подршка и напослетку, најважнији проблем – иста особа је дала потпис за више студената (без или са њиховим одобрењем), чиме је дошло до сумње од стране комисије у веродостојност потписа свих студената који су подржали листу.
Имајући у виду жељу групе студената под називом „Студентска реакција“ за партиципацијом у студентском организационом раду, те верујући да су у питању ненамерне грешке које су направили из нехата, предложили смо им да у року од 48 часова овере све те потписе код јавног бележника који би био обезбеђен од стране факултетске и универзитетске изборне комисије, а чије услуге не би ишле ни на терет „Студентске реакције“, али ни на терет студената, односно, организацији и студентима би било омогућено БЕСПЛАТНО прикупљање потписа код јавног бележника у чију веродостојност после спроведеног поступка прикупљања потписа нико не би имао могућност да посумња чиме бисмо омогућили беспрекоран наставак спровођења изборних активности на факултету.
Одговор Студентске реакције је био захтевање разговора са члановима Изборне комисије, на који смо одмах пристали и заказали састанак за уторак, 5. априла 2022. године у 8.30 часова. У разговору са два представника Студентске реакције, чланови комисије су указали на све пропусте и на могуће решење, што представници нису прихватили већ су малициозно након састанка контактирали селективне медије и настојали да износе неистине и конструисане изјаве компромитујући рад Александра М. Гајића. Том приликом Гајић је оптужен да је студенте политички окарактерисао, што је апсолутна неистина. Гајић је навео да је свако од нас део друштвеног или политичког живота, те да уколико неко подржава неког за изборе мора да припреми документ за валидацију, у овом случају индекс, што је била обавеза студената приликом давања подршке листи, а коју представници „Студентске реакције“ нису захтевали. Затим, приписано му је ”кривично дело” да је имао увид у ШВ обрасце студената.
На првом месту, то није кривично дело, али, оно што је много битније је да су представници „Студентске реакције“ покушали да обману јавност и студенте износећи неистине, а као доказ томе, позивамо све заинтересоване стране да траже снимке надзорних камера факултета чиме би се утврдила чињеница да Александар Гајић није у протеклих двадесет дана ниједном ушао у студентску службу ФФ-а где се образци налазе. На самом крају, долази до блокаде просторија Савеза студената Филозофског факултета, а Александар М. Гајић је окарактерисан у медијима и на друштвеним мрежама као ”режимски инсталирани фактор на факултету” чиме је ова група студената заправо дала целокупној причи негативну политичку конотацију. Студенти су имали право да се обрате јавном бележнику Весни Милков, на адреси Радничка улица бр. 25/1, у Новом Саду, у року од 48 часова од доношења првобитног закључка изборне комисије. Након истека поменутог рока, Изборна комисија је отишла код јавног бележника и констатовала да је свега четворо студената оверило потписе и подржало дату изборну листу. Имајући у виду да се то показало као недовољно за кандидатуру, Изборна комисија је констатовала да једногласно одбацује пријаву листе ”Студентска реакција”.
У међувремену, Изборној комисији се јавило двоје студената са тврдњом и доказима о манипулацији од стране представника „Студентске реакције“. Према изјавама које су дали, њихова имена су се нашла мимо њихове воље на листи, јер су они били одсутни и ван града када је листа потписивана, те да су представници листе кривотворили њихове потписе на шта је све време и указивала Изборна комисија. У складу са тиме, а поступајући по моралној и законској обавези, Изборна комисија је заједно са двоје студената контактирала Министарство унутрашњих послова и Јавно тужилаштво у Новом Саду. Дана 6. априла 2022. године, састављен је записник од стране Одељења криминалистичке полиције МУП-а Републике Србије и покренут кривични поступак против представника ”Студентске реакције” због основане сумње у кривично дело фалсификовања потписа. Као доказни материјал, Изборна комисија је предала листу потписа студената у циљу даљег вештачења као и изјаве сведока. О свим даљим детаљима тужилаштво ће благовремено обавестити актере ових дешавања.
Овим је целокупна прича добила свој епилог, а Изборна комисија доказала своју професионалност и непристрасност у раду“, наводи се у саопштењу.
Преузмите андроид апликацију.