Финансијске санкције без преседана уведене Русији прете да постепено умање доминацију америчког долара у светској трговини и могу да доведу до фрагментирања међународног монетарног система, изјавила је Гита Гопинат, прва заменица генералног директора Међународног монетарног фонда.
Гопинат је, у интервјуу за Фајненшел тајмс, оценила да би свеобухватне мере које су западне земље увеле Русији након напада на Украјину, па и руској централној банци, могле да подстакну појаву малих валутних блокова заснованих на трговини између засебних група земаља.
„Долар би остао главна глобална валута чак и у том амбијенту, али је фрагментација на мањем нивоу сасвим могућа. Већ видимо да неке земље поново преговарају о валути у којој ће плаћати узајамну трговину”, рекла је.
Фајненшел тајмс наводи да Русија годинама настоји да смањи зависност од долара, те да се та кампања озбиљно убрзала након што је Америка увела санкције у знак одмазде 2014. године због припајања Крима Русији.
Упркос тим напорима, Русија, преноси Танјуг, је још имала отприлике петину девизних резерви у имовини израженој у доларима непосредно пре почетка војне операције у Украјини, а знатан део тих резерви је у Немачкој, Француској, Великој Британији и Јапану. Те земље сада раде удружено на изолацији Москве из глобалног финансијског система.
Гопинат је рекла да ће већа употреба других валута у глобалној трговини довести до даље диверзификације средстава у девизним резервама националних централних банака.
„Земље имају тенденцију да акумулирају резерве у валутама којима тргују са остатком света и у којима позајмљују средства од остатка света, тако да може доћи до поступног тренда окретања ка другим валутама које ће играти већу улогу”, додала је.
Ugovorene količine pšenice i kukuruza za izvoz u Albaniju spremne
Преузмите андроид апликацију.