У Шангају је јуче отпуштено више од 11.000 пацијената излечених од ковида-19 и здравствене власти су нагласиле да се њима мора дозволити да се врате кућама иако је тај кинески град под строгим мерама затварања уз ограничења кретања.
„Надамо се да њихове породице неће бити забринуте због њих или их дискриминисати” када дођу, рекао је Ву Џинглеи, директор Шангајске здравствене комисије.
Град од 26 милиона становника пријавио је у последња 24 сата 1.006 потврђених заражених и готово 24.000 асимптоматичних случајева.
Шангај је „закључан град” од 28. марта, и власти су јуче саопштиле да ће строге мере бити после још једне рунде масовног тестирања укинуте у квартовима где нема нових случајева у последњих 14 дана.
САД су данас препоручиле својим држављанима да преиспитају да ли ће путовати у Кину због арбитрарног спровођења локалних прописа и ковид-рестрикција, посебно у Хонгконгу, провинцији Џилин и Шангају. Амерички званичници навели су да постоји ризик раздвајања родитеља од деце.
Портпарол кинеског министарства спољних послова Џао Лиџијан рекао је као одговор да је Кина „јако незадовољна и да се чврсто противи неоснованим америчким оптужбама везаним за одговор Кине на епидемију”.
„Треба указати да је кинеска противепидемијска политика заснована на науци, ефикасна је и потпуно смо сигурни да ће Шангај и друга места у Кини савладати нови талас епидемије”, рекао је Џао.
Како „закључавање града” улази у трећу недељу, те је поремећено снабдевање становника, власти Шангаја су саопштиле да су обезбедиле дневне потребе снабдевања за грађане у договору са онлајн платформама, пренео је државни дневник Глобал Тајмс после притужби на испоруке хране и других основних потрепштина.
Становници су прибегли групној куповини намирница зато што им није дозвољено да излазе: на друштвеним мрежама су објаве у којима кажу да нису могли да добију испоруку оног што су поручили, док други кажу да им понестаје хране.
Лист „Глобал тајмс” наводи да апликације за испоруку сарађују с властима да осигурају да сви имају поврће, воће и другу храну.
Шангај показује растућу економску и људску цену кинеске „нулте стратегије” сузбијања епидемије ковида с циљем је да се изолује свака инфицирана особа.
Тако је један кварт у главном граду Пекингу у суботу означен као „високоризичан” пошто је у том кварту пријављено осморо инфицираних ковидом-19 у последње две недеље.
У Гуангџуу, граду од 18 милиона становника северозападно од Хонгконга, од петка су забележена 23 случаја инфекције, због чега ће основне и средње школе од понедељка прећи на онлајн наставу, јавила је агенција Синхуа.
Тамошњи Изложбени центар се претвара у привремену болницу, а власти су најавиле масовно тестирање у том граду.
London tvrdi da Rusija nastavlja granatiranje ciljeva u Donbasu
Преузмите андроид апликацију.