Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Шангај је Нови Сад

Многи се питају куда то вози аутобуска линија број 21?
Фото: Градске инфо

Шангај се налази на североисточном делу града, на путу за Каћ. Некадашњи назив овог дела града био је Врбак, а био је познат јер се управо овде долазило на првомајски уранак.

Након што је Тихомир Бранчић саградио бифе, насеље је по истоименом бифеу, после извесног времена, променило назив у “Шангај“.
Фото: Градске инфо

Када становници Србије чују за Шангај прва асоцијација која им се појави у глави јесте НР Кина, међутим, сваки Новосађанин зна да је Шангај, разуме се, део Новог Сада.

Другима, ипак, који не живе тако близу нашег града, ово је необјашњиво исто колико и чињеница да нам се један део града назива Кинеска четврт, а у њој не живи ни један једини Кинез.

Шангај је веома мирно насеље. То вам је онакво место где нико од комшија не закључава ни бицикл, а ни аутомобил.

Збијене куће, тик једна уз другу, чине атмосферу у комшилуку прилично присном.

То је, рецимо, добро, уколико слушате исту музику као и први комшија, међутим, ако вам се музички укус разликује, онда долази до проблема…

Улице су, што би рекли, “ушорене“, а живот има неки сасвим другачији ток.

Чини се да време тече прилично спорије него у било ком, другом, новосадском кварту, што је, морате признати, нешто за чиме сви барем потајно жудимо у овом торнаду промена које нам доноси урбанизација.
Фото: Градске инфо

Шангај се од других насеља разликује по томе што ни у једном другом крају нема толико људи на улицама у исто време. Немогуће је да кренете на аутобус за град, а да вас један дека или бака из улице детаљно не испита куда сте пошли и када се враћате.

Није то зато што они немају о чему другом да размишљају, већ је брига о ближњем овде и даље остала прва на листи приоритета које човек мора да створи код себе.

Основна школа “Вељко Влаховић“ није велика, али има душу.

Броји преко 150 ученика, распоређених у 8 учионица, а специфична је по томе што поред енглеског и немачког, у понуди изборних језика има и ромски језик.
Фото: Градске инфо

Постоји једна амбуланта, једна апотека, једна пошта, кафана, пекара и пицерија. Управо због  недостатка избора, сви становници се скупљају на истим местима због чега су веома блиски једни са другима.

Ово насеље окупља многобројне хуманитарце и љубитеље животиња, зато што се у њему налази прихватилиште и амбуланта за животиње ЈКП “Зоохигијена и ветерина Нови Сад“.

Улице су, за разлику од других градских четврти, где су обележене по именима значајних личности за нашу историју, обележене редним бројевима…

У VI улици налази се Српска православна црква посвећена лику и делу Светог Јована Шангајског који је за живота служио као православни епископ у “правом“ Шангају, у Кини.
Фото: Градске инфо

Уколико икада кренете путем Каћа, поред Шангаја, или вас било који други разлог наведе овим путем, обавезно посетите малено насеље са душом.

Немојте се чудити уколико вас буду неповерљиво одмеравали, јер како тамо сви знају ко коме долази и ко код кога иде, ви бисте им представљали праву енигму.

Понесите нотес и оловку и припремите се да чујете много занимљивих анегдота, јер иако многи кажу да је у Шангају време стало, очигледно је стало у оном периоду када смо сви имали здрав смисао за хумор и навику да кажемо и “по коју паметну“.

Сваки кварт је Нови Сад

 

Преузмите андроид апликацију.