Почетна > Бизнис
Бизнис

Само проверени производи могу на онлајн тржиште

Европски парламент је одобрио ревидирана правила о безбедности непрехрамбених производа, усклађујући постојећа правила са најновијим развојем дигитализације и растом интернет куповине.
Фото: Unsplash/bozu

Предвиђа се да ће нова правила потрошачима уштедети око милијарду евра у првој години и приближно 5,5 милијарди у следећих десет година. Смањењем броја небезбедних производа на тржишту, нове мере би требало смањити и штету због несрећа изазваних таквим производима.

Иначе се процењује да она данас износи 11,5 милијарди евра, а трошкови здравствене заштите око 6,7 милијарди евра годишње.

Током 2021. године 73 одсто потрошача куповало је производе преко интернета, што је за 50 одсто више него 2020. године. Иначе, статистика показује да се 2020. године 26 одсто обавештења о опасним производима односило на производе који се продају онлајн, а 62 процента на артикле који стижу ван ЕУ.

Нови прописи мењају ситуацију и пре свега ће обезбедити да сви производи који се продају онлајн или у традиционалним трговинама буду у складу са највишим безбедносним захтевима.

„Како би се гарантовало да су сви производи на тржишту безбедни, Уредба о општој безбедности доноси мере које захтевају да и пре процене сигурности морају бити проверени да ли су дозвољени за децу, да ли су испоштовани сви услови безбедности на интернету. Уз то, проширују се обавезе за произвођаче, увознике и дистрибутере, који ће морати да буду више укључени у проверу свега што нуде на интернету“ наводи се у саопштењу Европске комисије.

Осим ових обавеза, сви учесници на тржишту морају да сарађују са телима за надзор, који, са друге стране, у сваком тренутку могу да им нареде да уклоне неке небезбедне производе у року од два дана.

Er Srbija u martu prevezla 235.000 putnika, što je za 91,2% više nego marta 2022.

Преузмите андроид апликацију.