Почетна > Свет
Свет

Самит ЕУ о новом стратешком позиционирању и Украјини

У француском Версају у четвртак и петак окупиће се шефови држава и влада ЕУ како би разговарали о украјинској кризи и новом стратешком позиционирању Уније.
Фото: Wikimedia Commons/Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga)

Раније је било планирано да у фокусу овог састанка буде економска политика, али је због кризе у Украјини главна тема стратешко ново позиционирање Европске уније.

„Договорли смо да окончамо нашу зависност од руског гаса, нафте и угља“, наводи се у нацрту закључка Самита.

Између осталог, планирано је да се снабдевање енергентима диверзификуије коришћењем течног гаса, биогаса и водоника.

Такође, требало би да буде подстакнуто проширење коришћења обновљивих извора енергије.

Европске струјне и гасне мреже треба снажније да се повежу како би се ресурси боље искористили и осигурала безбедност од испадања.

Недавно је председник Француске Емануел Макрон рекао да Европа у одбрани и снабдевању енергијом не сме више бити зависна од других, већ мора снажније инвестирати у сопствену независност.

На Самиту ће бити речи и о даљим санкцијама против Русије.

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен у понедељак је казала да је следећи корак затварање свих рупа, како би се постигло максимално дејство санкција и спречило њихово заобилажење.

Такође, на дневном реду наћи ће се успостављање заједничког фонда за ублажавање последица санкција по ЕУ.

Француски „Ле Монд“ наводи да би краткорочно могла бити преусмерена средства из фонда ЕУ за обнову у висини од 750 милијарди евра који су били планирани за савладавање корона кризе.

Иначе, председник Савета ЕУ Шарл Мишел најавио је да ће се наредних дана дискутовати о захтеву за приступање Украјине Унији.

Чланице ЕУ су се у понедељак договориле да Европска комисија изради процену везану за могуће приступање Украјине, Молдавије и Грузије, а за то је, обично, потребно годину до годину и по дана.

Међу чланицама ЕУ постоје различита мишљења о захтеву Украјине за хитним пријемом у Унију – док се Аустрија и Немачка противе брзом пријему, источне земље, попут Пољске и Словеније, захтевају приступну перспективу за Украјину.

Тиме ће се и ова тема наћи пред шефовима држава и влада ЕУ на Самиту у Версају.

UN saopštile da je do sada 2 miliona ljudi napustilo Ukrajinu

Преузмите андроид апликацију.