Почетна > Свет
Свет

Самит Америка: Бајден криткован због искључења три земље

Амерички председник Џозеф Бајден изнео је данас свој предлог за ново економско партнерство на почетку регионалног Самита Америка, на коме се суочио са отвореним критикама због одлуке о искључењу Венецуеле, Кубе и Никарагве, преноси Ројтерс.
Фото: Танјуг/AP/Marcio Jose Sanchez

У обраћању на отварању скупа у Лос Анђелесу, Бајден је рекао да је његова администрација посвећена помоћи Латинској Америци и Карибима да се опораве од пандемије ковид-19 и да се изборе са нерегуларним миграцијама и побољшају животни стандард.

Он се убрзо након говора суочио са оштрим критикама због своје одлуке да искључи три главна регионална супарника Вашингтона, што је подстакло неке лидере предвођене мексичким председником Андресом Мануелом Лопезом Обрадором да бојкотују самит, наводи британска агенција.

Након Бајденовог обраћања, које је величало врлине демократије у региону, премијер Белизеа Џон Брисено је критиковао искључење Кубе и Венецуеле, назвавши „незакониту блокаду Кубе“ „увредом за човечанство“.

„У ствари, то је неамеричко. Дошло је време, господине председниче, да се укине блокада“, рекао је Брисено.

И аргентински председник Алберто Фернандес, који је изјавио да „нас позива ћутање оних који су одсутни“ инсистирао је на томе да земља домаћин нема моћ да ускраћује „право на присуство“ на конференцији, наводи Ројтерс.

Одговарајући на ове изјаве, Бајден је поручио лидерима да је „чуо много важних идеја“ и да „без обзира на нека неслагања у вези са учешћем о суштинским питањима постоји скоро па јединство“.

„Наставићу да радим исто као што сам радио када сам био потпредседник, са Бараком Обамом, на промовисању трговине и инвестиција чисте енергије“, рекао је Бајден колегама лидерима на првом пленарном заседању.

Након уводне сесије, која је била у великој мери фокусирана на иницијативе за чисту енергију, уследио је Бајденов први формални сусрет са бразилским председником Жаиром Болсонаром, отвореним скептиком у погледу климатских промена.

С обзиром на то да су проблеми на граници између САД и Мексика такође високо на Бајденовој листи приоритета, лидери су се припремали да данас усвоје декларацију у којој се обавезују на мере за сузбијање нелегалних миграција и помоћ земљама у које пристиже велики број миграната, како би се изборили са овим проблемом, према нацрту документа који је видео Ројтерс а за који Бела кућа и Стејт департмент нису потврдили да се ради о коначној верзији.

Уместо да подстакне регионално јединство, самит Америка је оптерећен дипломатским сукобима изазваним искључивањем три земље од стране Вашингтона, који је одлуку образложио њиховим лошим резултатима у погледу људских права и демократије, наводи Ројтерс.

То је узнемирило савезнике ових земаља, посебно Лопеза Обрадора, који је испунио претњу да неће учествовати ако све државе не буду позване, а још неки лидери су следили његов пример, чиме се смањио број гостујућих шефова држава и влада на самиту на 21.

Бајден је поручио да није забринут због тога што лидери неких латиноамеричких земаља не присуствују Самиту Америка, који је замишљен као прилика да се поново изгради утицај САД и супротстави растућим економским продорима Кине у том региону, наводи британска агенција.

Bolsonaro: Imamo interes da se više približimo SAD

Преузмите андроид апликацију.