Аустрија остаје војно неутрална, али је и солидарна, што значи да је политички на страни Украјине и пружа јој хуманитарну помоћ, поручио је данас министар спољних послова Аустрије Александер Шаленберг.
Шаленберг је, за немачки „Дојчландсфунк“, казао да већина становништва Аустрије подржава војну неутралност.
„Свака држава има сопствену историју и географски положај. Примио сам к знању да Финска и Шведска сада желе брзо да спроведу промену своје безбедносне политике. Код нас је ситуација другачија. Ми ћемо, као и Ирска и Малта, остати неутрални“, подвукао је он.
Шаленберг је истакао да то не значи да Аустрија неће бити солидарна, подсетивши да је од приступања ЕУ 1994. подржала све мере заједничке спољне и безбедносне политике, што, како је навео, доказује и у украјинској кризи.
Он је подсетио да се Аустрија 1955.одлучила за неутралност и да то и даље подржава велика већина Аустријанаца.
„Неутралност Аустрије је војна неутралност. То значи да не желимо стране војнике и базе у нашој земљи. Не желимо да се прикључимо ниједној војној и одбрамбеној алијанси. Али то није политичка неутралност, није никада ни била“, нагласио је Шаленберг.
Указао је да Аустрија помаже хуманитарно, у великом обиму, али не и војно.
Када је реч о војном буџету рекао је да је у току дискусија о повећању издвајања за војску.
„Доживљавамо тренутно крах цивилизације, и сви ми, независно да ли неутрални или чланице НАТО морамо на то реаговати“, објаснио је он.
Када је реч о захтеву Украјине за убрзаним пријемом у ЕУ, Сасленберг је казао да се у основи мора поново размислити о укупној суседској политици.
„Ми Аустријанци сматрамо да ЕУ има одговорност не само према Украјини, већ и према Молдавији, Јужном Кавказу, али посебно према Западном Балкану. То су државе којима је пре 19 година у Солуну обећана приступна опција. Те земље су дан данас још у процесу и имамо две државе око којих се већ годинама ради на отварању приступних преговора“, рекао је он.
Шаленберг је оценио да је сада тренутак да се отворе приступни преговори са Албанијом и Северном Македонијом, и то у јуну, за време председавања Француске.
Када је у питању Украјина, он је рекао да нема убрзаног поступка, али да је потребно размотрити начин за додатно приближавање Кијева ЕУ.
Francuska: Da se uzdrže od nasilja sukobljene strane u Libiji
Преузмите андроид апликацију.