Почетна > Свет
Свет

Шаленберг: Остајемо неутрални, али смо и солидарни

Аустрија остаје војно неутрална, али је и солидарна, што значи да је политички на страни Украјине и пружа јој хуманитарну помоћ, поручио је данас министар спољних послова Аустрије Александер Шаленберг.
Фото: Wikimedia Commons/Bundesministerium für Europa, Integration und Äußeres

Шаленберг је, за немачки „Дојчландсфунк“, казао да већина становништва Аустрије подржава војну неутралност.

„Свака држава има сопствену историју и географски положај. Примио сам к знању да Финска и Шведска сада желе брзо да спроведу промену своје безбедносне политике. Код нас је ситуација другачија. Ми ћемо, као и Ирска и Малта, остати неутрални“, подвукао је он.

Шаленберг је истакао да то не значи да Аустрија неће бити солидарна, подсетивши да је од приступања ЕУ 1994. подржала све мере заједничке спољне и безбедносне политике, што, како је навео, доказује и у украјинској кризи.

Он је подсетио да се Аустрија 1955.одлучила за неутралност и да то и даље подржава велика већина Аустријанаца.

„Неутралност Аустрије је војна неутралност. То значи да не желимо стране војнике и базе у нашој земљи. Не желимо да се прикључимо ниједној војној и одбрамбеној алијанси. Али то није политичка неутралност, није никада ни била“, нагласио је Шаленберг.

Указао је да Аустрија помаже хуманитарно, у великом обиму, али не и војно.

Када је реч о војном буџету рекао је да је у току дискусија о повећању издвајања за војску.

„Доживљавамо тренутно крах цивилизације, и сви ми, независно да ли неутрални или чланице НАТО морамо на то реаговати“, објаснио је он.

Када је реч о захтеву Украјине за убрзаним пријемом у ЕУ, Сасленберг је казао да се у основи мора поново размислити о укупној суседској политици.

„Ми Аустријанци сматрамо да ЕУ има одговорност не само према Украјини, већ и према Молдавији, Јужном Кавказу, али посебно према Западном Балкану. То су државе којима је пре 19 година у Солуну обећана приступна опција. Те земље су дан данас још у процесу и имамо две државе око којих се већ годинама ради на отварању приступних преговора“, рекао је он.

Шаленберг је оценио да је сада тренутак да се отворе приступни преговори са Албанијом и Северном Македонијом, и то у јуну, за време председавања Француске.

Када је у питању Украјина, он је рекао да нема убрзаног поступка, али да је потребно размотрити начин за додатно приближавање Кијева ЕУ.

Francuska: Da se uzdrže od nasilja sukobljene strane u Libiji

Преузмите андроид апликацију.