Почетна > Свет
Свет

САД жели да убрза трговинске преговоре с Тајпејом

Нови трговински преговори САД-а с тајванским властима могли би да иду брже од ширих преговора са 12 индо-пацифичких земаља с обзиром на велико интересовање Тајпеја и Вашингтона за продубљивање економских веза, изјавио је заменик трговинског представника САД Сара Бјанки.
сад
Фото: WikimediaComonns/PLBechly

Постоје паралеле између новопокренутих преговора о индо-пацифичком економском оквиру и тајванских преговора, рекла је Бјанки у интервјуу Ројтерсу, додајући да потоња иницијатива има за циљ јачање веза са Тајпејом у конкретним економским областима.

„Нестрпљиви смо да кренемо у разговоре с Тајваном и да извршимо наш преговарачки задатак тамо о низу питања – од малих и средњих предузећа, дигиталне трговине до области рада, и радујемо се да то буде што је брже могуће“, навела је она.

На питање да ли би тајванска иницијатива могла да уроди плодом пре него преговори о Индо-пацифичком економском оквиру, одговорила је:„Потенцијално да, могла би“.

Ово острво, које Кина сматра својом територијом, искључено је из иницијативе IPEF која обухвата 14 земаља и коју је прошле недеље покренуо председник САД Џо Бајден. Међутим, Канцеларија америчког трговинског представника је у среду најавила одвојене, билатералне трговинске преговоре с тајванским представницима.

Иницијатива IPEF, чији је циљ да ангажовање САД поново буде економски стуб у том региону, укључиће Јапан, Индију, Јужну Кореју, Индонезију, Вијетнам, Аустралију и друге земље, али не и Кину.

Бјанки је рекла да ће IPEF такође почети одмах са плановима за преговоре, укључујући састанке на министарском нивоу у предстојећим месецима како би се дефинисале теме за разговоре и да ће се кренути с предлозима текстова за споразум до краја лета.

Ни IPEF ни преговори с Тајваном неће укључивати смањење тарифа и повлашћен приступ тржишту који нуде традиционални споразуми о слободној трговини.

Према речима Бјанкијеве, IPEF треба да буде „споразум 21. века који ће заиста решити проблеме 21. века“, укључујући препреке у дигиталној трговини, као што су захтеви за локализацију података или крута регулатива која отежава пословање компанијама у неким земљама. Решавање тих проблема ће побољшати приступ тржишту, навела је она.

Stoltenberg: Pozabavićemo se pitanjima koja muče Tursku

Преузмите андроид апликацију.