Сједињене Државе издале су оштро ново упозорење компанијама о пословању у кинеској провинцији Синђијанг.
Америчким фирмама које још увек имају ланац снабдевања и инвестиционе везе у региону речено је да тиме могу ризиковати кршење америчког закона.
Вашингтон је навео доказе о геноциду и другим кршењима људских права у Синђијангу.
Бизнис препоруку за провинцију Синђијанг заједно су објавили Стејт департмент, Трезор, департман за Трговину, Националну безбедност, Рад и Канцеларија америчког трговинског представника.
„Предузећа и појединци који одлуче да не изађу из ланаца снабдевања, пословних уговора или инвестиција повезаних са Синђијангом могли би да ризикују кршење америчког закона“, наводи се у саветнику који је први пут објављен у јулу прошле године.
У изјави за штампу, државни секретар Антони Блинкен рекао је да се у документу напомиње да „кинеска Влада врши геноцид и злочине против човечности у Синђијангу“.
У петак је администрација Бајдена додала 14 кинеских фирми и других ентитета на своју економску црну листу због наводних кршења људских права и надзора у Синђијангу.
Модни брендови Уникло, Зара и Скечерс су упозорени због пословних веза са провинцијом.
Овај потез уследио је након жалби Европског ујгурског института и других група под притиском да трговци профитирају употребом присилног рада.
Регија Синђијанг производи 85% кинеског памука и чини око петине глобалних залиха.
Ујгури су заточени у логорима у којима су се појавили наводи о мучењу, присилном раду и сексуалном злостављању. Кина је негирала ове тврдње рекавши да су кампови објекти за „преваспитавање“ чији је циљ Ујгуре извући из сиромаштва.