Почетна > Свет
Свет

Са којом вакцином се лакше путује?

Владе многих земаља су дале зелено светло за улазак у земљу само онима који су примили одређене вакцине.
Фото: Unsplash/michelstock

Европска унија је, примера ради, овог месеца предочила да неће дозволити долазак онима који су примили „Ковишилд“, индијску верзију вакцина АстраЗенеке, јер није одобрена од Европске агенције  за лекове.

Убрзо након тога, Индија је запретила намером да и она може да уведе реципрочну одлуку за признавање ЕУ дигиталне потврде о вакцинацији.

ББС наводи како се ситуација с овим вакцином односи на политику Европске уније, а не на ону појединих држава чланица, те да су Аустрија, Немачка, Словенија, Грчка, Ирска и Шпанија саопштиле да дозвољавају улазак оним посетиоцима који су вакцинисани Ковишилд вакцином.

Светска здравствена организација је уз АстраЗенеку, одобрила и Фајзер/БиоНТек, Модерну, Џонсон и Џонсон и две кинеске вакцине.

Међутим, какво је глобално стање о прихватању различитих вакцина за прелазак граница?

АстраЗенека најприхваћенија вакцина, следи Фајзер

Према подацима веб странице Visa Guide World, најприхваћенија вакцина широм света, у смислу преласка границе је АстраЗенека, коју је одобрило 119 земаља, укључујући и СЗО (Светска здравствена организација)

Након АстраЗенеке, долази Фајзер/БиоНТек коју је одобрило скоро 90 земаља, а потом и Спутњик В (којег признаје више од 60 држава). Следе Модерна и Џонсон & Џонсон.

На страници VisaGuide можете да проверите које земље признају вакцину коју сте примили.

Међу вакцинама за које je тренутно мало вероватно да ће добити међународно одобрење су руски Спутњик В, индијски Коваксин и кубанска Абдала.