Почетна > Србија
Србија

Ружић: Тражимо решење за модел финансирања научника

Министарство просвете, науке и технолошког развоја посвећено је решавању проблема модела финансирања научника, поручио је данас ресорни министар Бранко Ружић и замолио синдикат за стрпљење у изналажењу решења.
Фото: PrtSc/Regionalna televizija Kraljevo i Ibarske novosti/YouTube

Ружић је у Институту друштвених наука, који је добио статус од националног значаја, рекао да се по питању проблема научника сарађује са кабинетом председнице Владе Србије.

„Проблем траје дужи временски период, плате научника и истраживача крећу се од 70.000 до 100.000 динара, у зависности од звања. Покушавамо да изнађемо решење, а то је та еквиваленција, што изискује не само добру вољу Министарства просвете, већ и одређена буџетска средства која нису толико мала”, рекао је Ружић одговарајући на питање новинара.

У Београду је јуче одржан још један протест научника, у организацији Синдиката науке Србије, а Ружић истиче да су до сада испуњена два њихова захтева, као и да се одвија континуитет у међусобној комуникацији.

„Све оно што смо радили до сада, радили смо уз консултације, некада и на њихову иницијативу. Сматрам да треба још мало стрпљења да сагледамо које су то могућности Министарства финансија, како би кренули у разрешење овог проблема”, поручио је Ружић, преноси Танјуг.

Он је рекао и да је „логично да у предвечерје изборног циклуса дође до одређених иницијатива од стране синдиката” и додао да то треба да се ради у континуитету, а не „спорадично и сезонски”.

„Али то је легитимно, имају у великој мери право за дефинисање проблема који постоји. Оно око чега се не разумемо за сада јесте модел и начин како тај проблем разрешити, али се надам да ћемо у најкраћем могућем року доћи до одређеног решења који ћемо изнети пред председницу Владе”, нагласио је Ружић.

Директор Института друштвених наука Горан Башић рекао је да и у тој установи постоји проблем категоризације, која, каже, није урађена на време.

„Покушавамо то на друге начине да решимо и да тај проблем превазиђемо. Институт покушава да створи услове и кроз екстерне пројекте и пројекте које добијамо од јавних институција, како би сви били укључени”, рекао је Башић.

Он је поручио да су проблеми научних радника питање за колеге који раде на Универзитету.

„Чини ми се да он толико не оптерећује институте у области друштвених наука”, додао је Башић.

Јучерашњи протест научника у Београду био је још један њихов апел за „достојанствен рад у науци”.

Два основна захтева су да се за једно научно звање добије једнака плата, као и да млади научници добију боље радне уговоре.

U Tuzli deca uče da su Srbi agresori

Преузмите андроид апликацију.