Министар просвете Бранко Ружић упознао је данас специјалног известиоца УН за истину, правду и репарацију Фабиана Салвиолија између осталог са чињеницом да Србија негује културу сећања као и са школским програмима у оквиру којих се у Србији промовишу људска права, толеранција и различитост.
„Ти програми су исходно оријентисани и обезбеђују развој међупредметних компетенција, од којих је једна Одговорно учешће у демократском друштву. Такође, учествујемо у различитим пројектима, као што су Квалитетно образовање за све, Савета Европе, пројекат Јачање интеркултуралних пракси у културолошки разноврсним школама и многи други“, рекао је он.
Ружић је навео да је потписан споразум Министарства просвете и Музеја жртава геноцида у Београду, са којим постоји сарадња на теме изучавања Другог светског рата, Холокауста, геноцида и неговања културе сећања.
„Недавно смо прихватили иницијативу да ученици основних и средњих школа на екскурзијама посећују стратишта и на тај начин негују културу сећања. Оно за шта се залажем је да се само води рачуна о наративу, односно прилагођености дечијем узрасту“, рекао је министар.
Салвиолија је, како се додаје у саопштењу, упознао да је Министарство просвете унапредило законодавни оквир у области превенције и заштите од дискриминације, и да се у тој области спроводе обуке за наставни кадар.
Састанку је присуствовала и Бренда Вуковић из Канцеларије високог комесара за људска права из Женеве.
Osiguranje od suše pouzdan vid zaštite poljoprivrede (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.