Руска Дума је данас усвојила у првом читању предлог закона о повећању административних казни за продају малолетницима дувана, производа који садрже никотин или сировину за њихову производњу, као и наргила и уређаја за конзумирање производа који садрже никотин.
„Говоримо о вајповима, електронским цигаретама, дувану, наргилама, насвају, снусу, чија употреба може довести до озбиљних болести“, написао је раније Вјачеслав Володин, председник Државне думе и коаутор нацрта закона на свом Телеграм каналу, пренео је Интерфакс.
Према његовим речима, „резултати провера показују да продавци ових производа, у потрази за профитом, врше кривична дела, стварајући претњу по живот и здравље деце“.
„У протеклој години покренуто је 6.496 управних предмета због кршења правила о промету производа који садрже никотин и дуванских производа, што је за 53,7 одсто више него 2022. године“, рекао је Володин.
За продају малолетницима дувана или производа који садрже никотин, дуванских производа или сировина за њихову производњу, наргиле или уређаја за конзумирање производа који садрже никотин, максимална казна за грађане биће 300 хиљада рубаља, за службена лица – 700 хиљада рубаља, а за правна лица – два милиона рубаља
Истовремено, како је изјавио руски министар здравља Михаил Мурашко на седници управног одбора Уније жена Русије, у Русији је заустављен процес смањења конзумације алкохола, који је примећен последњих неколико година.
„Заиста, потрошња алкохола је у опадању, 2019. године била је девет литара чистог етанола по глави становника, 2023. године – 8,49, али сада видимо да је овај процес стао“, рекао је он.
Због тога су, како је казао, потребни даљи кораци за смањење конзумације алкохола.
Начелник Министарства здравља сматра да је потребно објаснити људима да не постоје безбедне дозе алкохола.
Према подацима Росалкоголтабакцонтрол-а, у руској малопродаји је у периоду јануар-новембар 2024. продато 18,1 милион декалитара пенушавих вина, што је 10,5 одсто више него у истом периоду 2023. године.
Продаја вотке повећана је за 0,7 одсто, на 68,8 милиона декалитара, коњака – за три одсто на 12,5 милиона декалитара и алкохолних пића и производа од водке – за 17,3 одсто, на 14,7 милиона декалитара.
Укупна продаја алкохолних пића износила је 108,5 милиона декалитара, што је за 4,6 одсто више него у 11 месеци прошле године.
Продато је 51,5 милиона декалитара вина од грожђа, што је за 1,1 одсто више него прошле године.
Истовремено, продаја нискоалкохолних производа опала је за 25,8 одсто, на 11,7 милиона декалитара.
Ruski lek protiv majmunskih boginja prošao klinička ispitivanja
Преузмите андроид апликацију.