Rusija je eliminisala američku valutu iz svog Nacionalnog Fonda Bogatstva (NFB), povećavajući udeo evra, kineskog juana i zlata, objavilo je u utorak Ministarstvo finansija Ruske Federacije.

Udeo američkih dolara u fondu smanjen je sa 35% na nulu, dok je udeo britanske funte sveden na 5%. Udeli evra i kineskog juana povećani su na 39,7%, odnosno na 30,4%. Udeo japanskog jena iznosi 4,7%, a udeo bezgotovinskog zlata je 20,2%, navodi se u zvaničnoj izjavi Ministarstva finansija.
Ministarstvo je nagovestilo da se na juan i evro gleda kao na alternativu dolaru „kao valuti vodećih ruskih spoljnoekonomskih partnera“, dok se na zlato gleda kao na „imovinu koja može da zaštiti investicije NFBa od inflatornih rizika“.
Ministarstvo finansija je objasnilo da su njegovi poslednji koraci bili usmereni „na obezbeđivanje sigurnosti fondova NFBa u kontekstu makroekonomskih i geopolitičkih trendova poslednjih godina i odluka usmerenih na „dedolarizaciju ruske ekonomije“. Akcija ministarstva je rezultat sličnog poteza Ruske Centralne Banke koja preduzima aktivnosti sa ciljem smanjivanja imovine koja se drži u američkoj valuti.
U aprilu je zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Pankin rekao novinarima da političke tenzije između Vašingtona i drugih država podrivaju veru u američki dolar na globalnom nivou.
Pankin je rekao da američke sankcije i nepredvidiva ekonomska politika „dovode u pitanje pouzdanost i pogodnost korišćenja američke valute kao prioritetne poslovne valute“. Kao rezultat toga, rekao je ministar, zemlje su sada prinuđene da preduzmu mere protiv rizika od ekonomskih gubitaka i poremećenih transakcija, dok upotreba drugih valuta u trgovini postaje sve pogodnije na međunarodnom dnevnom redu.