Румунија, сусед са којим делимо најдужу границу (546 километара) превише нам је близу да бисмо је сматрали егзотичном, па самим тим углавном не спада у први избор када планирамо путовања. С друге стране, гледано издалека, Румунија важи за мистичну и неистражену земљу коју одликују прелепа природа, бројне легенде и вибрантна престоница – Букурешт.
Главни град Румуније, некада на лошем гласу и са препознатљивом архитектуром из доба комунизма, данас је модеран и динамичан, те нуди бројне одличне музеје, интересантне грађевине, модерне кафиће и паркове којима вреди прошетати.
Неизбежан је и сиви гигант, колосална зграда Парламента, друга највећа зграда администрације на свету (иза Пентагона).
Некада оличење диктаторске мегаломаније, данас дом Скупштине Румуније, привлачи бројне радознале туристе. Њену градњу започео је Чаушеску, пре готово 40 година, а зграда са својих 3000 просторија је заувек променила лице града.
Да би се почело са изградњом добар део града је срављен са земљом, а око 40 хиљада људи је расељено како би се сазидала не само зграда већ и булевар којим се до ње стиже, а који је пажљиво испројектован са намером да буде дужи од престижне авеније Јелисејска поља у Паризу. Парламент је могуће посетити у оквиру организаованих тура.
Оно најбоље од Румуније ипак се налази ван Букурешта – делта Дунава, зелени Карпати, дворац грофа Дракуле и путеви који пролазе кроз прелепе пределе како би све ово повезали.
Румунију дефинитвино не одликују квалитетни путеви, али у исто време овде се налазе бројни путеви који воде кроз спектакуларне природне лепоте.
Један од најпознатијих је пут “Трансфагарасан” познат и као “пут до облака” будући да прелази јужни део Карпата и други је највиши пут у земљи.
Пут је дуг деведесет километара, а повезује село Басцов, у округу Аргес са селом Цартисоара, у округу Сибиу.
Зими је због временских (не)прилика потпуно затворен, а у периоду када је отворен за возила просечна дозвољена брзина је око 40 километара на сат. Идеално, јер се тако боље виде сви узбудљиви предели кроз које пролази.
Уз овај пут се налазе и разне међу туристима популарне локације као што је брана Видрару, језеро Балеа које се налази на преко 2000 метара надморске висине, и неизбежна тврђава Поенари (13.век), до које долазе само они спремни да се попну уз 1480 степеница.
Као и бројне друге локације у Румунији и за ову се везују разне легенде о духовима и сличним натприродним појавама.
Звезда Румуније свакако су Карпати, чијих се око 50% налази на њеној територији. Због своје сурове географије Карпати нису посебно гостољубиви кад су људи у питању, али за узврат представљају станиште највеће европске популације вукова, мрких медведа, дивокоза и риса, са највећом концетрацијом управо у Румунији.
Они су дом и трећини свих европских биљних врста, те термалним и минералним водама, али и једној – прашуми.
Стеновити врхови су “урашени” шумарцима борова и листопадног дрвећа (букве, јавори..) те оивичени зеленим ливидама.
За посматрање планина са висине ту је Трансалпински пут који је највиши у целом карпатском ланцу. На превоју Урделе пут достиже 2145м надморске висине, а пут је дуг 135 километара.
Приликом посете Румунији незаобилазна је и делта Дунава који се јужно од границе са Украјином улива у Црно море.
Делта је уврштена у Унесцо листу светске баптине, и са своја три канала ствара мочвару од преко 4000 квадратних километара.
Овај простор пружа уточиште за око три стотине врста птица и 160 врста риба, те је делта рај за авантуристе у потрази за дивљим животињама, проматраче птица, риболовце, генерално љубитеље природе, али и – добре рибље чорбе.
Шлаг на торти представљају дворци и средњовековни градови Трансилваније, укључујући онај најпознатији – сабласни замак Бран, са лажном везом са измишљеним грофом Брама Стокера, Дракулом.
Осим њега не треба занемарити ни замак Хуњади из 14. века те бајковити ренесансни Пелеш, дворац краља Карола. Уз средњовековне градове калдрмисаних улица као што су Брашов и Сибиу, вреди обићи и малена саксонска села у Трансилванији са својим прастарим утврђеним црквама.
Аутор текста: Н. К.
Преузмите андроид апликацију.