Манипулатор има посебан „дар“ да учини да се стално осећате као да сте на клацкалици.
У једном тренутку сте опијени снагом његове љубави, а у другом вас гура у понор, без емоција, топлине, терајући вас да сумњате у себе, да се питате да ли сте направили неки погрешан корак, урадили нешто због чега вас одбацује… Овакав ролеркостер емоција вас стално нагони да себи изнова и изнова постављате једно питање – да ли вас партнер заиста воли или манипулише вама?
У једном моменту налазите оправдања за партнерово понашање, да би вам у другом све било јасно -заглавили сте се у вези са манипулатором. Један од разлога зашто не успевате лако да изађете из ове везе (осим, наравно, љубави коју осећате), јесте зато што никако нисте „начисто“ у вези његових емоција.
Како манипулатори осећају љубав?
За многе манипулаторе, љубав није аутентичан осећај блискости и бриге за другу особу, већ средство за постизање циљева, наводи се у студији „Narcissism and romantic relationships: The differential impact of narcissistic admiration and rivalry“ из 2023. године која истражује како различите димензије нарцизма утичу на динамику романтичних веза. Љубав користе као алат за контролу и доминацију над партнером, употребљавају фразе које звуче као изрази дубоких осећања, а уствари су чиста манипулација. Везу често виде као начин да задовоље своје потребе за моћи, статусом или емоционалном сигурношћу, уместо као партнерство засновано на узајамном поштовању и подршци.
Да ли су способни да развију емоције?
Да, свака психолошка студија ће вам потврдити да манипулатори могу да доживе емоције, али на површан начин. Њихова емоционална дубина је ограничена, што резултира неспособношћу да се истински повежу са партнером. Психолошке студије показују да манипулатори, посебно они с нарцисоидним или антисоцијалним особинама, имају смањену емпатију. Они могу бити да буду вешти у препознавању и реаговању на емоције других када им то користи, али им недостаје стварна саосећајност.
Понашање манипулатора у вези
Студије наводе и неке фразе којима манипулатори прибегавају уз помоћ који лако заведу „жртву“ и држе је у замци. Користе различите тактике како би одржали контролу над партнером и ситуацијом, а неке од њих укључују:
Гаслајтинг – манипулатори користе гаслајтинг како би учинили да партнер сумња у сопствену перцепцију стварности. Под гаслајтингом се подразумева порицање догађаја, искривљавање истине или стварање сумње у партнеровој свести.
Идеализовање и обезвређивање – на почетку везе манипулатор идеализује партнера, обасипајући га пажњом и љубављу. Међутим, након што постигне жељени ниво контроле, он почиње да га обезвређује, критикује и омаловажава.
Осцилације емоција – манипулатори често испољавају осцилације емоција које се крећу од топлине до хладноће, од љубави до равнодушности. Ове осцилације стварају несигурност и зависност код партнера.
Изолација – манипулатори ће често покушати да изолују партнера од пријатеља и породице како би повећали своју контролу. Изолација смањује подршку коју партнер добија и повећава његову зависност од манипулатора.
Истраживања показују да манипулатори често поседују особине које се повезују с мрачном тријадом: нарцизам, макијавелизам и психопатија, наводи се у студији „The Dark Triad of personality: Narcissism, Machiavellianism, and Psychopathy“ из 2002. године. Ове особине укључују грандиозност, склоност ка манипулацији и недостатак емпатије. Закључак је да манипулатори користе везе као начин да задовоље своје потребе без обзира на штету коју наносе партнерима.
Преузмите андроид апликацију.