Почетна > Бизнис
Бизнис

Род репе смањен, али шећера ће бити довољно

Дуготрајна суша умањила је ове године и род шећерне репе, која је посејана на око 47 хиљада хектара. Приноси у зависности од локалитета варирају и ретко достижу 60 и више тона по хектару.
Фото: Градске инфо

У компанији „Суноко” у оквиру које послују три шећеране – у Пећинцима, Ковачици и Врбасу – уверавају да ће и поред слабијих производних резултата у производњи слатког корена, за домаће потребе бити довољно шећера, пренео је РТС.

Како се наводи, неповољни временски услови на производњу шећерне репе утицали су тако да се у већини атара постижу нижи приноси те индустријске културе. Међутим, има и произвођача који су остварили и боље производне резултате у гајењу шећерне репе и код којих приноси прелазе 60 тона по хектару.

Директор компаније „Суноко” Слободан Кошутић потврдио је да, агрономски гледано, година није била наклоњена производњи шећерне репе, да је била дуготрајна суша и да се у кампањи постижу слабији приноси те пољопривредне културе у односу на уобичајене године.

И поред тога што је умањен род шећерне репе, прерађивачи уверавају да ће у Србији бити довољно шећера за домаће потребе и да се не очекује поскупљење те основне животне намирнице.

Последњи извештај Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) ипак не доноси оптимизам јер, како је објављено, у септембру је забележен најбржи раст цена хране у претходних 18 месеци.

Од свих производа чији се индекс прати највише је поскупео управо шећер, и то за 10 одсто. Стручњаци су објаснили да се то догодило због погоршања услова за приносе усева у Бразилу и изразили забринутост због одлуке Индије да укине ограничења за употребу шећерне трске при производњи етанола, што би могло да утиче на доступност извоза из земље.

У 2023. месецима је индекс цена хране био у константном паду, али је од марта ове године поново дошло до преокрета на тржишту хране и поскупљења.

Za organizaciju izložbe „EXPO 2027.“ potrebno oko 30.000 volontera

Преузмите андроид апликацију.