Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ризница здравља, штити срце и пуна је витамина Ц, али од ње се можете и отровати

Многима је вероватно прва асоцијација на зову укусан сируп који од цветова праве наше баке, али ова биљка је много више од цвета, у ствари је права ризница здравља.
Фото: Unsplash/Hanne Hoogendam

Породица зове има тридесетак врста, а за лечење и исхрану се највише користе црна (Sambucus nigra) и црвена зова (Sambucus racemosa).

Сви њени делови су лековити, али се најчешће користе цвеће и бобице.

Употреба зове је позната од давнина и вишеструка је, па се наводи да је Хипократ веровао да може да замени све лекове. Можда није тако, али чињеница је да је зова богата супстанцама које доприносе здрављу људи.

На пример, бобичасто воће садржи алкалоиде, каротене, танине, органске киселине и витамине А, Б и Ц, док је цвеће богато гликозидима, танинима, флавоноидима, каротенима, рутином и витамином Ц.

Верује се да су флавоноиди, моћни антиоксиданси, углавном заслужна за лековитост зове. Због свог деловања, зова се користи у превенцији рака и у лечењу дегенеративних обољења.

Осим тога, помаже у јачању имунолошког система, помаже код астме и упале дисајних путева јер олакшава дисање и искашљавање. Има детоксикациони ефекат јер подстиче лучење токсина из лимфних жлезда.

Фото: Unsplash/Corina Rainer
То је лаксатив и диуретик

Висок ниво влакана садржаних у бобици зове смањује ниво тзв лошег холестерола, чиме се смањује вероватноћа развоја атеросклерозе и других кардиоваскуларних болести.

Осим тога, зова је богата калијумом, који штити срце јер опушта крвне судове, а самим тим снижава крвни притисак.

Доказано је и дејство антиоксиданата из зове на регулацију нивоа инсулина и глукозе, што помаже да се спречи развој болести, односно обезбеди стабилност за особе са дијабетесом.

Листови зове се беру у априлу и мају. Од њих се припрема маст или прах, а користе се као диуретик и за лечење дијабетеса.

Цвеће се бере крајем маја, време мора бити суво и сунчано. Од њих се припремају чај и сируп, па чак и ликер.

Углавном се користе за подстицање знојења и лечење респираторних болести. Кора са грана и дрвећа сакупља се у фебруару и марту и у октобру и новембру. Кора се користи за прављење чаја, који делује као лаксатив.

Септембар је време за брање бобица. Помажу код неуралгије, затвора, слабости, стреса, лошег варења итд. Користе се за прављење џемова, сирупа, ликера, вина.

Опрез

Листови зове садрже токсине који могу изазвати проблеме са варењем, али и отежано дисање. Да би их неутралисали, треба их кувати у води. Можете се и отровати ако једете превише сирових бобица.

Jednostavan, brz i zdrav detoks napitak

Преузмите андроид апликацију.