Почетна > Србија
Србија

РИК: Понавља се гласање на 28 бирачких места 30. децембра

Републичка изборна комисија (РИК) донела је данас решење о спровођењу поновног гласања на 28 бирачких места у Србији 30. децембра ове године.
Фото: Танјуг/Jean-Francois Badias

На седници је утврђено да на местима где се понављају избори има укупно 12.240 бирача.

Гласање за избор за народне посланике биће поновљено на бирачким местима за која је констатовано да се не могу утврдити резултати гласања и на којима је поништено гласање на изборима за народне посланике одржаним 17. децембра.

Гласаће се на бирачком месту 28 у општини Бабушница, бирачком месту Бојнику, бирачком месту 18 у Великом Градишту, бирачким местима број 2, 24 и 45 у Власотинцу, бирачком месту број 23 у Трстенику, бирачком месту 15 у Жагубици, бирачком месту број 5 у Коцељеви, број 40 у Лебану, број 18 у Петровцу на Млави, број 8 Пландишту, број 24 у Рашки, број 6 И 37 у Сврљигу, број 40 у Тутину, број 8 у Ћуприји.

Поновиће се и гласање на оним местима где је гласање поништено и то: бирачко место 32 Аранђеловац, 24 Бабушница, 23 Велико Градиште, 26 Коцељева, 10 Косјерић, 7 Kула, 4 Петровац на Млави, 22 Сврљиг, 25 Топола, 16 Ћуприја.

Поновно гласање ће се одржати у суботу, 30. децембра од 7 до 20 часова.

Председник РИК Владимир Димитријевић саопштио је на седници да то тело није надлежно нити може да поступа по захтеву који му је Коалиција Србија против насиља доставила за расписивање и спровођење нових избора за одборнике Скупштине града Београда, Димитријевић је обавестио чланове РИК, као и најширу јавност, представнике домаћих и страних посматрача и медија, да РИК не може ни на који начин да буде укључена у спровођење актуелног изборног поступка у Београду, а још мање да утиче на расписивање нових избора.

„Ако је идеја да се РИК етикетира као кривац, јер су можда незадовољни резултатима, ја не могу на то да утичем“, обавестио је Димитријевић чланове РИК-а на седници на којој је било речи о понављању избора за народне посланике на више бирачких места у Србији.

Истакао је да је Градска изборна комисија (ГИК) Града Београда једино и искључиво надлежна да, у складу са Законом о локалним изборима, наложи понављање гласања на појединим бирачким местима на којима је гласање поништено, а не да наложи понављање целих избора.

Напоменуо је да ГИК може да гласање на бирачком месту поништи било по службеној дужности, у законом дефинисаним случајевима, било у поступку заштите изборног права по поднетим приговорима на гласање, што, како је нагласио, представља једини правни пут који зависи од Градске изборне комисије.

Додао је да понављање целог изборног поступка зависи искључиво од других државних органа, а никако од воље органа за спровођење избора, тако да, како је нагласио, ни РИК ни ГИК не могу да утичу на то да ли ће се избори поновити или не, већ да је њихов задатак да, пошто су расписани, избори за које су надлежни буду спроведени у складу са Законом о избору народних посланика, односно Законом о локалним изборима.

Димитријевић је подсетио да нови избори могу бити раписани уколико се не конституише скупштина града Београда или ако се констутише, а не изабере градоначелника или ако не заседа дуже од три месеца.

„Да ли ће после окончања актуелних избора за одборнике Скупштине града Београда бити расписани нови избори зависи искључиво од испуњења законских услова предвиђених Законом о локалној самоуправи, односно ако нова Скупштина града Београда не буде конституисана у року од два месеца од објављивања резултата избора, или ако буде конституисана, а не изабере градоначелника у року од месец дана од дана конституисања, или ако не буде заседала дуже од три месеца“, рекао је он.

Поновио је да РИК нема право надзора над ГИК Града Београда ни по једном основу, с обзиром на то да ГИК није орган за спровођење избора за народне посланике Народне скупштине, нити је РИК орган за спровођење локалних избора, па ни избора за одборнике Скупштине града Београда, „на основу чега би свима требало да буде јасно да РИК није надлежна, нити може да поступа по поднетом захтеву“.

Димитријевић је рекао и да су га представници листе „Србија против насиља“ Мариника Тепић и Мирослав Алексић обавестили о ступању у штрајк глађу, те да су га претходно приликом предаје захтева замолили да им да правно мишљење за материјал који су донели.

Димитријевић каже да је покушао да им укаже на правне недостатке, као и на чињеницу да не могу да подносе захтев за спровођење нових избора и да то РИК не може да разматра.
“Прекидали су ме, говорили да су покрадени, изразили неповерење у моје мишљење, јер ме је СНС предложила за председника Комисије. Стекао сам утисак да имају поверење у свој тим правника који им је и сачинио захтев. Имао сам намеру и да им објасним да су их довели у заблуду. На основу погрешног закључка, обавестили су ме да су започели штрајк глађу и то у овом објекту где је РИК свесни да се адреса за њихов захтев налази на другом месту”, рекао је Димитријевић.

На седници су донета и решења о исправљању записника о раду бирачких одбора на спровођењу гласања за избор народних посланика на два бирачка места у иностранству, и то на бирачком месту број 23 у Босни и Херцеговини и на бирачком месту број 52 у Русији, као и Решење о разрешењу у Општинској изборној комисији општине Куршумлија.

Lučić: Priština kaznila MTS na KiM da spreči njegovo širenje

 

Преузмите андроид апликацију.