Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Риба из времена диносауруса и мамут из леденог доба – у Радничкој улици крије се историја животињског света (ВИДЕО)

У Радничкој улици у Новом Саду, осим Новосађана, живе и мамут и џиновски јелен из леденог доба, риба моруна дугачка скоро два метра и белоглави суп стар више од једног века.

Реч је Природњачкој збрици Покрајинског завода за заштиту природе, која броји око 25.000 предмета из разних периода историје подручја АП Војводине.

Како нам је рекао др Оливер Фојкар, најзначајнији предмет ове збирке је лобања рунастог мамута из леденог доба. Конкретно овај примерак за време живота био је висок 4 метра, а тежак око 6 тона, због чега је један од ређих примерака у Европи. Пронађен је 1947. године у кориту реке Тисе.

Фото: Градске инфо

„Најсвежији“ примерак ове збирке је европски јелен, додат пре само месец дана. Један од најстаријих експоната у музејским збиркама Завода је белоглави суп из Обедске баре, стар 113. година.

Такође, из периода леденог доба чува се и лобања са роговима џиновског јелена. Оригинал се чува у Сремској Митровици, а у Новом Саду налази се једна од две копије.

Несвакидашњи призор је и риба моруна, дугачка преко два метра, која се некада мрестила и у Дунаву на простору АП Војводине.
Фото: Градске инфо

Некада су ове рибе могле бити дугачке и од 6 до 9 метара, тешке око 2 тоне, а живеле су још у доба диносауруса. Данас су веома угрожене и ретке, а због изградње ђердапских хидроелектрана ни не залазе у ток Дунава који пролази кроз АП Војводину.

Уколико сте сумњали у постојање Панонског мора, сав доказни материјал за то налази се у овој збирци.

Тако можете видети фосиле шкољака, корала, морских јежева, амонита и морских риба, које су некада живеле у води која је прекривала данашњу АП Војводину.

Важно је напоменути да је већ дуго забрањен одстрел животиња ради препарирања, те су примерци ретких животиња или изразито стари, или је реч о животињама настрадалим у природи, пронађеним у својим стаништима, поред пута и слично.

Фото: Градске инфо

Према речима др Оливера Фојкара, задуженог за односе с јавношћу Покрајинског завода за заштиту природе, ову збирку годишње обиђе од 20.000 до 25.000 посетилаца.

Најчешће су то екскурзије и организоване школске посете, али ову збирку могуће је посетити и без групе.

Природњачка збирка на адреси Радничка 20а отворена је од понедељка до петка од 8 до 16 часова за организоване и појединачне посете, а суботом од 10 до 18 часова за појединачне посете.

За скромну цену од 200 динара, колико кошта улазница, биће вам отворен прозор у комплетну историју животињског света са ових простора.


Titanska riba koja je nekada bila kraljica Dunava i glavna meta novosadskih ribara

Преузмите андроид апликацију.