Рационирање потрошње струје, које је приморало фабрике на југозападу Кине на затварање, продужено је најмање до четвртка због ниског водостаја на бранама хидроелектрана изазваног најтоплијим и најсушнијим летом у последњих неколико деценија, према извештајима кинеских медија.
„Тешка ситуација са снабдевањем струјом у провинцији Сечуан додатно се интензивирала“, објавила је данас новинска кућа Тенцент Њуз, преноси агенција АП, додајући да није било званичног саопштења за јавност, већ да је тај медиј објавио факсимил владиног дописа компанијама.
Суша и врућине су спржили усеве и смањили водостај у рекама, укључујући и реку Јангце, онемогућавајући речни теретни саобраћај. Државни медији наводе да ће влада покушати да заштити јесењу жетву житарица, која чини 75 одсто укупне кинеске годишње производње жита, коришћењем хемикалија за стварање кише.
Фабрике у Сечуану које производе процесорске чипове, соларне панеле, ауто-компоненте и другу индустријску робу морале су да обуставе производњу или смање активности прошле недеље како би се сачувала електрична енергија за домаћинства, чија је потражња за климатизацијом порасла на температурама до 45 степени Целзијуса.
У пословним зградама и тржним центрима искључени су клима уређаји, лифтови и светла.
Компанија Лијер Кемикал је данас објавила на берзи у Шенжену да су њени погони у градовима Ðињанг и Гуанган у Сечуану добили налог да продуже рационисање струје до четвртка.
Градска влада Шангаја саопштила је да су „Тесла“ и још један велики државни произвођач аутомобила обуставили производњу због прекида испоруке компоненти из Сечуана.
Влада наводи да је ово лето најтоплије и најсушније у Кини откако је почела да се води евиденција о температури и падавинама 1961. године.
Посебно је тешко погођен Сечуан, у којем живи 94 милиона људи, јер 80 посто енергије добија из хидроелектрана. Друге провинције се више ослањају на електричну енергију из угља.
Економисти кажу да ако се ситуација у Сечуану релативно брзо поправо, националне последице би требало да буде ограничене, будући да та провинција учествује са само 4,0 одсто у кинеској индустријској производњи.
У суседном мегаграду Чонгкингу услед врућина избијају пожари у областина с ниским растињем, због чега су продавнице прешле на ноћно радно време како би избегле високе температуре. Тржни центри ће радити од 16 до 21 час како би се ублажио притисак на електричну мрежу.
Агенција Синхуа је објавила данас да је више од 1.500 становника евакуисано у склоништа, док је око 5.000 цивилног и војног особља мобилисано да гаси пожаре. У акцији гашења учествују и хеликоптери и ватрогасне екипе на терену.
Кинеска агенција додаје да није пријављен ниједан смртни случај као последица топлотног таласа.
Cene gasa uzletela u Evropi iznad 2.800 dolara za hiljadu kubika
Преузмите андроид апликацију.