1. Српско географско друштво основао је 1910. године?
а – Јосиф Панчић
б – Јован Цвијић
в – Краљ Петар Први
г – Милутин Миланковић
2. Која река протиче кроз Ужице?
а – Дрина
б- Западна Морава
в – Ђетиња
г – Сушица
3. Дивчибаре су градско насеље и познато планинско-туристичко место града Ваљева и налазе се на планини:
а -Повлен
б – Маљен
в – Озрен
г – Јавор
4. Делиблатска пешчара је навећа континентална пешчара у Европи и представља јединствени феномен кога одликује шумо-степска вегетација мозаично распоређена на израженом динском рељефу и једно од најзначајнијих станишта птица и биљака. Где се налази Делиблатска пешчара?
а – У северној Бачкој
б – У Мачви
в – У Срему
г – У јужном Банту
5. Један кањон у Србији има чак три импозантне прерасти, камена свода или камена моста – како се све називају, и који спадају међу највише у Европи. Који кањон је у питању?
а – Лазарев кањон
б – Кањон Јерме
в – Кањон Вратне
г – Кањон Росомаче
Решења:
Тачан одговор на прво питање је под б – Јован Цвијић.
Српско географско друштво основано је у Београду је 7. априла 1910. године. Његов оснивач и први председник био је великан Србије Јован Цвијић.
Било је то прво географско друштво у југословенским земљама и на Балканском полуострву и уједно велики културно-просветни догађај српске државе.
Тачан одговор на друго питање је под в – Ђетиња.
Административни центар истоимене општине и Златиборског округа, Ужице, лежи на обалама реке Ђетиње.
Занимљиво је да је Ужице било први град у Србији са електраном саграђеном по принципима Николе Тесле. Хидроелектрана на Ђетињи је саграђена 1900. године.
Тачан одговор на треће питање је под б – Маљен.
Место Дивчибаре се налази на планини Маљен на 980 метара надморске висине, док је највиши врх Маљена, Краљев сто, смештен на 1.104 метара надморске висине.
Тачан одговор на четврто питање је под г – У јужном Банату.
У јужном Банату, између Тамишке, Вршачке и равни Дунава, пружа се Делиблатска пешчара. Настала је од силикатно-карбонатног песка, плавина банатских река и наноса Дунава, које су ветрови леденог доба, са њихових обала разнели у правцу северозапада и засули претходно формирани лесни плато.
Тачан одговор на пето питање је под в – Кањон Вратне.
Врхунац кањона Вратне су три импозантна природна свода која су у народу добила назив Вратњанске капије. Прве две капије су лако доступне. Стићи ћете до њих након десетак минута пешачења од манастира Вратна. Трећа капија је авантура за себе јер подразумева ходање 3 километра дугом обележеном стазом кроз бујну вегетацију уз саму реку.
Преузмите андроид апликацију.