Почетна > Србија
Србија

Републички геодетски завод увео нове мере против уцењивања власника парцела

Републички геодетски завод дао је упутство свим катастрима како да препознају случајеве злоупотребе захтева за забележбу и ургентном реакцијом спрече уцењивање власника парцела.
Фото: Unsplash/Max_Böttinger

Како се наводи у саопштењу, захтеви за које се процени да воде ка уцењивању биће одмах одбацивани „са врата“, те се тако „рекеташима и уцењивачима неће оставити простор да уђу у процедуралне заврзламе“.

Упутство онемогућава и да неки од запослених у катастру дођу у искушење да помажу рекеташима пролонгирањем поступака, изговарајући се на недовољно јасне процедуре.

„На овај начин Завод је, у оквиру законских могућности, максимално ‘затегао’ линију одбране према онима који раде против интереса сигурности правног промета и увео политику нулте толеранције за рекеташе“, наводи се у саопштењу.

РГЗ апелује на власнике непокретности да се придруже у тој борби и да заштиту од лица која злоупотребљавају подношење захтева само да би нанели другоме штету, потраже и пред судовима, који једино могу казнити починиоце.

Упутствима је РГЗ реаговао, како се наводи, на све чешћу појаву уцењивања власника непокретности подношењем катастру очигледно неоснованих захтева за забележбе.

За инвестиције атрактивне непокретности неодговорни појединци „затрпавају“ захтевима за упис забележбе спора, потпуно свесни да немају исправу на основу које би могао да се забележи спор.

РГЗ наводи да се они не плаше последица јер су трошкови поступка уписа минимални, а и нису чули да је неко осуђен због таквих злоупотреба.

Наводи се да је пракса да подносе више захтева у кратком периоду, и да чим се један захтев реши, изјављују жалбу, а када се и жалба одбије, поново подносе исти или сличан захтев, о којем опет мора да се реши.

„Иако катастар редовно одбацује те захтеве, поновним подношењем и коришћењем жалби ствара се утисак да систем не може да се избори са њима. Власник непокретности због тога трпи притисак јер му се у изводу из катастра стално појављују захтеви за забележбу спора у теретима, услед чега губи поверење потенцијалних купаца односно улагача и етикетира се као проблематичан“, објашњено је из РГЗ-а.

Како се наводи, власник непокретности онда постаје лака мета, па суочен са пробијањем рокова и пропашћу планова, спреман је за „договор“ са онима који су му проблем и направили.

РГЗ наводи да је реч о класичној изнуди, и додаје да је хитно реаговано упутством ка Катастрима јер су сада такве појаве добиле на замаху.

Почели радови на мађарској деоници брзе пруге до Београда

Преузмите андроид апликацију.