Регенеративна пољопривреда је нови начин узгајања усева који одржава здравље земљишта. Један од највећих проблема савремене пољопривреде јесте претерано “узнемиравање“ тла, било да је реч о обрађивању или прекомерном коришћењу ђубрива и пестицида.
Ови поступци заједно доприносе смањењу органске материје у тлу и повећавању ерозије ветра и воде. Компанија несле са својим добављачима у Србији односно произвођачима поврћа ради на успостављању обновиљиве пољопривредне производње.
Компанија Генеза из Кањиже производе зачинске биљје уз минининално коришћење вештачких ђубрива И пестицида. Како кажу у тој компанији просечан принос першуна по хектару је између 40 И 45 тона док се принос код мирођије кеће између 20 И 25 тона по хектару.
Парцела од 15 хектара која је под мирођијом рађена је по принципу регенеративне пољопривреде.
У том пројекту је и компанија телек паприка из Мартоноша која се такође бави производњом И сушењем поврћа са мисијом да очува пољопривредно земљиште И екосистем.
Србија је прва земља у региону у којој је компанија Нестле почела да примењује принципе регенеративне пољопривреде.
Компанија већ подржава 500.000 пољопривредника широм света који примењују принцип регенеративне пољопривреде изјавила је Рената Матусиновић, извршна директорка категорије хране компаније Нестлé за тржиште југоисточне Европе.
U strategiji Ministarstva privrede u fokusu digitalizacija i zelena agenda
Преузмите андроид апликацију.