Родитељи су често сведоци тренутака када дете одраста када врше притисак на себе јер нешто не могу, чак и у раном узрасту.
Чим постану свесни света око себе, деца су жељна учења, а када нису у стању да раде оно што желе, често се јавља фрустрација. Њихов свет често стоји уз јецаје и фразу „Не могу то да урадим“.
Начин на који реагујемо у таквим тренуцима је, према мишљењу стручњака, веома важан и може имати значајан утицај на дете.
Иако ћете можда, као и многи родитељи, имати потребу да кажете на пример „У реду, урадићу то за тебе“ или „Дај ми то и гледај маму“, постоји много боља опција.
Како је објаснила психолог и стручњак за родитељство др Беки Кенеди, деци која доживљавају осећај пораза треба понудити други одговор.
То је фраза од шест речи која је савршена за овакве ситуације и каже: „Покушајте поново када будеш спреман“.
Фрустрација је природна појава, а посао је родитеља да нормализују фрустрацију. Међутим, није циљ да уклонимо тај осећај, који се дешава ако брзо ускочимо и урадимо задатак уместо детета. Циљ је помоћи детету да научи да толерише фрустрацију и покаже му да верујемо да је способно нешто да уради, да учи, постигне…
Можете искористити смиренији тренутак као прилику да научите дете да је фрустрација нормална појава која се дешава свима, да је то важна емоција којом треба управљати – након што се смири.
Говорећи „Покушај поново када будеш спреман“ дајеш детету до знања не само да верујеш у њега, већ и да имаш довољно стрпљења да га гледаш како учи нове ствари.
Jedan od najčešćih virusa u vrtićima koji može ozbiljno da iscrpi dečiji organizam
Преузмите андроид апликацију.