Почетна > Бизнис
Бизнис

Рецесија у ЕУ потреса највећег српског извозника

Прошла година била им је рекордна, са највећом добити (око 24 милиона евра) у дугој историји фабрике, а у овој, с рецесијом и падом тражње у водећим земљама Европске уније, резултати ни приближни.
Фото: Unsplash/rozetsky

То су пословне прилике у севојничком “Импол Севалу“ (ваљаоници алуминијума), деценијама једном од најбољих предузећа западне Србије, великом извознику на тржишта Европе.

Извозе око 95 одсто производње, и то највише у Немачку и Италију, затим Француску и Пољску, још увек и у Русију.

Јака фирма, наравно, подноси те ударе: производи и даље, радећи са 70 одсто капацитета, уз остварени извоз вредан 71 милион евра и скромну добит од два милиона у првој половини ове године, па и уз благ пораст плата запослених (просечна је овде 953 евра, у октобру су повећали цену рада за пет одсто) којима, и поред свега, планирају да исплате 13. плату.

Ово је речено јуче на конференцији за медије у “Импол Севалу“, на дан те фирме која је навршила 48 година од почетка редовне производње и 21. годину од успешне приватизације (већински власник је словеначки “Импол“).

„Ове године тржиште је лоше, дошло је до пада тражње и наших продајних цена у ЕУ, па смо се посебно ангажовали на обезбеђењу довољног нивоа продаје. Наш садашњи рад са 70 одсто капацитета није довољан да и наредних година позитивно послујемо. Некад смо се трудили да нам немачко тржиште буде број један и успели смо у томе, али сада немачка привреда има проблема. Рецесија је у Европи висока, неизвесност влада и за први квартал следеће године. Али оптимисти смо, борићемо се“ изјавио је генерални директор “Импол Севала“ Нинко Тешић.

Таквих проблема (мада је из ЕУ) није поштеђен ни већински власник севојничке фабрике, компанија “Импол“ из Словенске Бистрице, велики прерађивач алуминијума (обухвата 21 привредно друштво) и извозник на водећа тржишта Европе и Америке.

Како је овде изјавио Андреј Колманич, главни извршни директор групе “Импол“, у Европи је сада велика економска криза, висока инфлација изазвана нестабилном геополитичком ситуацијом, мањак инвестиција без којих потрошња пада.

„Трендови у алуминијумској индустрији у овом моменту су јако лоши, потражња је пала од 20 до 25 одсто. Сви се помало бојимо, то се односи на целу алуминијумску индустрију. С тим што су прогнозе за 2024. нешто боље: у Немачкој, где су сада у озбиљној рецесији, за следећу годину очекују раст од 1,5 одсто. А ми не чекамо, морамо радити, имамо мере на краћи и дужи рок“ рекао је јуче у Севојну Андреј Колманич.

Ko je štedeo struju prošle godine sada ima veći popust

Преузмите андроид апликацију.