Почетна > Србија
Србија

РЦ Зајечар: Црна трулеж винове лозе

Визуелним прегледом засада винове лозе на територији деловања РЦ Зајечар уочена је интензивнија појава црне трулежи винове лозе (Guignardia bidwellii).
Фото: Wikimediacommons/Clemson University

Први симптоми обољења уочени су на лишћу у виду појединачних карактеристичних пега. Касније крајем јуна и почетком јула после периода са обилнијим падавинама на листу се уочава већи број пега да би се симптоми појавили и на грозду где је на појединим локалитетима дошло до појаве већих оштећења на грозду (карактеристично за одређени сортимент).

Наведени патоген презимљава у мумифицираним гроздовима који се суше, падају на земљу и у наредној вегетацији представљају извор заразе. У пролеће када ластари достигну 10-15цм, после падавина настају прве инфекције тим патогеном. Могу бити заражени лист, дршка, ластар и грозд. Први симптоми уочавају се на листу у виду округластих пега оивичених црним прстеном, а у центру пеге формирају се пикниди. Инфекције грозда одвијају се од прецветавања до почетка зрења. Треба напоменути да су у годинама са обимнијим падавинама у том периоду и оштећења на грозду интензивнија. На бобицама јављају се пеге оивичене црним прстеном, које се касније веома брзо шире и могу захватити цео грозд.

Мере борбе могу бити агротехничке и хемијске. Од агротехничких мера препоручује се:
  • уклањање оболелих мумифицираних плодова и њихово уклањање из засада;
  • заоравање земљишта;
Хемијске мере подразумевају следеће:
  • са заштитом треба кренути када ластар достигне од 10 до 15 цм;
  • заштиту грозда треба вршити од прецветавања до почетка зрења. Падавине погодују ширењу болести па третмане треба спроводити превентивно пре најављених падавина. Редовном заштитиом од пламењаче сузбија се и црна трулеж.
  • у заштити треба користити препарате који у себи садрже активне материје фолпет и каптан.

RC Niš: ESKA u zasadima vinove loze

 

Преузмите андроид апликацију.