Почетна > Србија
Србија

РЦ Врбас: Пољски глодари у воћњацима

Визуелним прегледом засада јабуке, који се налазе у фази мировања (ББЦХ 00), регистроване су активне рупе од пољских глодара, пољског миша (Apodemus agrarius) и пољске волухарице (Microtus arvalis) у врло ниској бројности (I категорија, до 10 активних рупа по ха).
Фото: Wikimediacommons/Donald Hobern

Оштећења која глодари праве у воћњацима, посебно су изражена када су јесени и зиме топле, са температурама изнад просека и када су сви ратарски усеви скинути. Штете од њихове исхране, могу довести до сушења и слабљења воћака. Њихова активност и исхрана не престају у зимском периоду и младо корење и изданци им представљају једини извор хране. С обзиром на штете које проузрокују пољски мишеви и волухарице, потребно је спроводити низ мера у циљу смањења њихове репродукције.

Превентивне мере подразумевају уклањање траве и сена, где глодари презимљавају, као и уклањање корова. Такође, веома су корисне и биолошке мере борбе које подразумевају коришћење предатора, пре свега птица, постављањем високих мотки, у облику слова Т, за њихово слетање.

Хемијске мере подразумевају коришћење регистрованих родентицида након утврђивања категорија бројности, на основу броја активних рупа по хектару. Сузбијање пољских глодара у воћњацима се врши ако је напад у II категорији (за пољског миша од 10 до 50 активних рупа по хектару и за пољску волухарицу од 10 до 500 активних рупа по хектару), у зимском периоду, када нема плодова у воћњаку, постављањем готових мамака по сувом времену. Након постављања мамака рупе треба затрпати како не би дошло до тровања птица, дивљачи и домаћих животиња.

Младе воћне засаде треба заштитити од зечева и других животиња, постављањем заштитних мрежа.

RC Subotica: Zdravstveno stanje strnih žita

 

Преузмите андроид апликацију.