Током визуелног прегледа усева кукуруза на локалитету Бабина Лука уочено је присуство:
- имага кукурузне златице (Diabrotica virgifera) на до 5% биљака
Ово је једна од најважнијих штеточина кукуруза када се гаји у монокултури. Поред кукуруза ларве се могу наћи и на другим врстама из фамилије Poaceae, а имага на биљкама из фамилије Poaceae, Asteraceae, Cucurbitaceae.
Кукурузна златица има једну генерацију годишње, а презимљава у стадијуму јаја у земљшту.
Ларве се пиле током маја и јуна, оне причињавају највеће штете хранећи се кореном кукуруза. Прегризају корен у близини главног стабла, доњи део стабљике се повија и услед јачих ветрова и киша долази до полегања биљака, па се јавља карактеристичан симптом „гушчји врат“.
Имага се хране на листовима, метлици и свили што доводи до појаве рехуљавости клипова. Исхрана имага не утиче значајно на принос.
За праћење појаве и бројности имага кукурузне златице користе се жуте лепљиве плоче са феромонима, клопке се постављају на стабло кукуруза у висини клипа.
Превентивне мере сузбијања подразумевају: плодоред – најважнија мера и минимум двогодишњи, а такође и избор хибрида, као и ранија сетва усева.
Примена инсектицида за сузбијање имага оправдана је само у специфичним околностима (семенска производња и селекција), а уколико се поштује плодоред хемијски третман изостаје.
- цикаде (Reptalus panzeri) на око 8% биљака
Ова штеточина је вектор Столбур фитоплазме, која проузрокује црвенило кукуруза. Симптоми ове болести су у виду појаве црвенила на листовима и стаблу; као и у виду деформација на клипу. Хемијски третман се не препоручује за сузбијање наведене штеточине. Плодоред као једна од најважнијих мера се препоручује, али уз избегавање сетве пшенице након кукуруза. Штеточина развија једну генерацију годишње и презимљава у стадијуму ларве које се хране на корену пшенице, па имага прелазе на кукуруз у јуну. Уколико се као наредни усев посеје пшеница након кукуруза, ларве неометано настављају свој развој.
- бувача (Phyllotreta sp.) на око 2% биљака
Ово је полифагна штеточина која се јавља на бројним ратарским и повртарским усевима. Развија једну генерацију годишње и активира се почетком пролећа. Развоју погодује топло и суво време. Штете прави управо имаго, хранећи се лисним ткивом. Симптоми су у виду изгризлина, па су нападнути листови са ситним рупицама. Услед веће бројности ове штеточине, усеви у почетним фазама развоја могу бити потпуно уништени. Регистроване бројности бувача нису ризичне по производњу кукуруза.
РЦ Ваљево наставља са мониторингом усева кукуруза.
Преузмите андроид апликацију.