На подручју деловања РЦ Суботица засади крушке се у зависности од сортимента и локалитета налазе у различитим фазама цветања: почетак цветања око 10% цветова отворено до пуно цветање најмање 50% цветова отворено, прве латице опадају ( ББЦХ 61-65 ).
Визуелним прегледом засада регистровано је присуство крушкине ериофидне гриње (Eriophyes pyri).
Симптоми се могу појавити у пролеће, чим се појаве лисни и цветни пупољци крушке, у виду ситних, издигнутих, набреклих гала, које су у почетку зеленкасте, касније црвенкастомрке и на крају црне.
Презиме оплођене женке испод љуспица у пупољцима. Кретањем вегетације оне се активирају, почињу да се хране и полажу јаја у ткиво младог лишћа. Ларве су те које стварају гале у облику плика. Када ткиво унутар гала изумре, младе одрасле јединке се селе на здрави део листа, а могу населити и плодове.
Крушкина ериофидна гриња има 2 до 3 генерације годишње. Време сузбијања је у почетку вегетације, када се буде презимљујуће женке.
Применом препарата на бази активне материје абамектин за сузбијање обичне крушкине буве, након цветања крушке, сузбија се и ова гриња.
РЦ Суботица наставља са праћењем штетних организама у засадима крушке.
Преузмите андроид апликацију.