На терену РЦ Сремска Митровица се током вегетације на четири локалитета врши мониторинг кукурузне совице (Helicoverpa armigera) путем светлосних ловних лампи.
Кукурузна совица је изразито полифагна штеточина, храни се са око 250 гајених и коровских биљака и редовно причињава штете на ратарским и повртарским културама. Штете праве ларве исхрањујући се вегетативним и генеративним органима биљака. Нарочито је штетна на плодовима.
На нашем терену је штетна и у воћњацима и то оним који се налазе у близини великих ратарских површина. Тада штете на плодовима могу бити велике, ларва се убуши у плод и прави велика улазна и излазна места, по чему се најлакше препознаје.
Женка полаже јаја на листове или плодове. Јаја су округла, у почетку бисерно бела, касније потамне. Дужина ембрионалног развоја зависи од температуре, на 25 °Ц траје око 3-4 дана а на нижим температурама 10-12 дана. Испиљене ларве су у почетку жућкасто-беле са црним ногама, касније потамне са карактеристичном пругастом шаром на предњем делу трупа.
Миграторна је врста, у наше крајеве долази са подручја Медитерана. У нашим климатским условима углавном има две до три генерације у току године. Презимљава у стадијуму одрасле ларве или лутке у површинском слоју земљишта.
Преузмите андроид апликацију.