Почетна > Србија
Србија

РЦ Смедерево: Црна пегавост купуса

На подручју РЦ Смедерево усеви купуса за јесењу производњу се налазе у различитим фазама развоја листа.
Фото: WikimediaCommons/Judgefloro

Визуелним прегледом усева купуса на појединим парцелама, регистровани су симптоми црне пегавости купуса (Alternaria brassicae i Alternaria brassicicola) на појединачним, старијим листовима (доњем лишћу).

Поред купуса ови патогени нападају и остале купусњаче. Симптоми болести се јављају углавном на доњем старијем лишћу, које се одбацује. Због те чињенице се ови патогени не сматрају посебно опасним у производњи купуса. Карактеристични симптоми почињу са ситним жућкастим зонама које се повећавају у виду концентричних кругова који временом покривају већи део лисне површине. Симптоми се обично уочавају на биљкама које се развијају у неповољним условима (увратине, разор, делови парцеле који се не заливају).

Значајније штете ови патогени причињавају у производњи расада купуса. На младим оболелим биљкама стварају се ситне пеге на стаблу, што проузрокује њихово полегање. Ако се такве биљке расаде, оне заостају у порасту и не постижу пун принос.

Црна пегавост се шири конидијама путем кише, ветра, алатима за рад итд, док се мицелија може преносити и семеном. Током зиме се одржавају на коровским биљкама из породице купусњача.

У циљу заштите од ових патогена препоручују се пре свега превентивне мере као што су: вишегодишњи плодоред, уклањање биљних остатака, употреба дезинфикованог семена и уништавање корова. У току вегетације у циљу заштите од ових патогена могу се користити и хемијске мере, применом фунгицида контактног деловања на бази активне материје манкозеб, превентивно пред падавине. Уколико се уочи ширење симптома могу се користити и фунгициди системичног деловања на бази активне материје дифеноконазол.

RC Vršac: Razlike u simptomima na bobicama vinove loze

 

Преузмите андроид апликацију.