Почетна > Србија
Србија

РЦ Ниш: ЕСКА у засадима винове лозе

У засадима винове лозе регистровано је присуство симптома апоплексије винове лозе – еске. Симтоми ове болести уочени су у старијим засадима.
Фото: Wikimediacommons/Björn Sothmann

Први симптоми се манифестују у виду промена боје на листовима услед губитака хлорофила. Код црвених сорти листови су црвенкасто смеђе боје, а код белих жућкасте боје. На листу је само главни нерв зелене боје. Лист има изглед “тигрових шара”. Ако некроза прекрије већи део, лист се осуши.

Појава симптома на листовима у наредној години може да буде прикривена или чак и да изостане, али ће се ови симптоми свакако јавити након једне или две године. Симптоми су израженији током топлих летњих месеци.

Истовремено се смежуравају и бобице на грозду, да би се на крају и цео чокот осушио. Чокоти са оваквим симптомима живе по неколико година, након чега се суше.

Све промене на листовима и на спољном изгледу чокота су последица промена које су настале у унутрашњости чокота. Ове промене настају због деловања патогених гљива које се локализује у унутрашњем делу чокота винове лозе изазивајући труљење и сушење чокота. Сушење се манифестује у летњим месецима.

Оболели чокоти нормално започињу раст и развој, цветање и оплодњу, а прве нежељене промене су видљиве тек након топлог летњег периода.

Фунгициди као мера заштите за сузбијање ове болести не постоје. Најважније су превентивне мере заштите и то:

– коришћење сертификованих лозних калемова,

– премазивање већих рана од резидбе калемарским воском како би се спречио улаз спора гљиве у биљку,

– дезинфекција алата током резидбе 70%-тним алкохолом,

– након крчења шума и старих воћњака и винограда одмарати земљиште 2-6 година, поготово ако је предходни засад био заражен болестима дрвета.

Директне мере су уклањање оболелих чокота из винограда.

RC Kruševac: Cikada Scaphoideus titanus i zlatasto žutilo vinove loze

 

Преузмите андроид апликацију.