Почетна > Србија
Србија

РЦ Књажевац: Присуство лозине лисне гриње шишкарице у засадима винове лозе

На подручју деловања РЦ Књажевац засади винове лозе се у зависности од заступљеног сортимента и локалитета налазе у фенофази од краја цветања до бобице величине зрна пшенице (ББЦХ 69 – 73).
Фото: Unsplash/Filip Lukic

У току визуелних прегледа засада винове лозе, у појединим виноградима, уочено је присуство лозине гриње шишкарице (Eriophyes vitis) у ниском интензиттету напада. Ова гриња је проузроковач еринозе винове лозе. На лицу листова винове лозе су испупчења, а са наличју се налазе удубљења испуњена вунастом превлаком и колонијама ових гриња.

Испупчења на листу у каснијој фази могу добити црвенкасто рђасту или љубичасту боју. Са повећањем броја пега, касније у току вегетације долази до сушења и пропадања листова јер се у оквиру пега ремети процес фотосинтезе.

У пролеће, са кретањем вегетације и са порастом температуре гриње одлазе на тек развијене листове и на наличју почињу да се хране, убадајући биљно ткиво, услед чега долази до пролиферације и стварања брадавичастих испупчења. На наличју листова полажу велики број јаја, стварају вунасту превлаку унутар које се обавља пресвлачење и развиће. Ове гриње имају више генерација годишње.

Заштита у виноградима против ове штеточине се спроводи зимским третирањем и акарицидима у току вегетације (у случају јачег напада). При мањем интензитету напада могу се применити механичке мере уклањања и уништавања нападнутих листова.

RC Kikinda: Prisustvo štetnih insekata u usevima kukuruza

 

Преузмите андроид апликацију.