На подручју деловања РЦ Кикинда усеви кукуруза налазе се у зависности од рокова сетве, хибрида и примењене агротехнике у фенофазама развоја листова; развијено 9 и више листова до фенофазе почетак пораста стабљике (ББЦХ 19-31).
Визуелним прегледом усева кукуруза регистровано је присуство следећих штетних инсеката:
– имага житне пијавице (Лема меланопус) на листовима кукуруза на којима су регистрована и карактеристична оштећења услед прогризања дуж лисних нерава у виду трака.
присуство цикаде Reptalus panzeri која има једну генерацију годишње, а презими у стадијуму ларве где се хране на корену пшенице. Одрасле јединке се појављују током маја месеца када прелазе на кукруз. Цикада је позната као вектор фитоплазме која проузрокује црвенило у усевима кукуруза које се јавља готово сваке године у нашем региону у мањем интензитету. Поред наведене цикаде на листовима је утврђено и присуство цикаде Psammotettix alienus vektora вируса патуљавости (кржљавости) пшенице – Wheat Dwart Virus WDV
– лисне ваши (Aphididae) за сада су присутне у ниском интензитету крилате форме ваши. Суво и топло време погодује развоју поменутих штеточина, а јако нападнуте биљке заостају у развоју, остају мање или више кржљаве.
– положена јаја памукове совице (Helicoverpa armigera) полифагне штеточине која напада кукуруз, паприку,парадајз боранију и друге културе. Ларве поменуте штеточине нападају генеративне органе па се тако убушују и у формирани клип кукуруза оштећујући га при томе.
– приликом прегледа на листовима су регистрована и имага жичара (Elateridae) чије ларве спадају у групу веома значајних штеточина поџемних органа разних биљака нарочито окопавина. Ларве су полифагне штеточине које нападају велики број гајених биљака и услед њихове активности при већој бројности често долази до пресејавања усева где представљају основни узрок некомплетности биљног склопа.
РЦ Кикинда и у наредном периоду наставља да прати здравствено стање у усевима кукуруза и за сада се не препоручују хемијске мере заштите.
Преузмите андроид апликацију.