На подручју деловања РЦ Кикинда у току је сетва уљане репице на већем броју парцела, док се на мањим површинама које су посејане у последњој декади августа месеца усеви налазе у фенофази од ницања до фенофазе развијено 2 листа (ББЦХ 09-12).
Падавине које су забележене у протеклих недељу дана након дужег сушног периода омогућиле су да се земљиште припреми за сетву ове културе.
Визуленим прегледом усева уљане репице посејане у последњој декади августа месеца регистровано је присуство одраслих јединки репичине лисне осе (Athalia rosae) за сада у ниском интензитету.
Репичина лисна оса је најзначајнија штеточина која се јавља у усеву уљане репице током јесени. Има 2-3 генерације годишње. Женка полаже јаја на младе листове тако што легалицом зареже епидермис са доње стране листа и полаже јаја у паренхим листа.
Штетне су пагусенице поменуте штеточине које су веома прождрљиве. Хране се лисном масом између нерава листа и тако га скелетирају.
Уљана репица је најосетљивија у почетним фазама развоја када при при јачем нападу може доћи до голобрста усева. У току дана могу конзумирати двоструко већу количину хране у односу на своју тежину и зато су велика опасност за тек младе, изникле биљке.
Суво и топло време у јесењем периоду погодује развоју репичине лисне осе.
РЦ Кикинда наставља са праћењем репичине лисне осе и на време ће сигнализирати право време за спровођење хемијских мера заштите.
Преузмите андроид апликацију.