Почетна > Србија
Србија

РЦ Бачка Топола: Штетни инсекти у усевима уљане репице

На подручју деловања РЦ Бачка Топола усеви уљане репице се налазе у фази од 9 и више листова развијено (ББЦХ 19), до фазе почетак раста стабла (ББЦХ 30).
Фото: Танјуг/Јарослав Пап

Током визуелних прегледа усева уљане репице регистровано је присуство одраслих јединки мале репичине пипе (Ceutorhynchus pallidactylus) и велике репичине пипе (Ceutorrynchus napi) на нивоу прага штетности од 1 пипе на 5 биљака. С обзиром да је почело полагање јаја наведених штеточина и да је њихова бројност достигла праг штетности дата је препорука за њихово сузбијање (види препоруку од 16.2.)

Поред репичиних пипа прегледом биљака уочено је и присуство појединачних ларви црвеноглавог репичиног бувача (Psylliodes chrysocephala) на до 10% биљака.

Одрасле јединке црвеноглавог репичиног бувача јављају се у мају и јуну месецу. Након одређеног времена одлазе у летњу дијапаузу, у којој остају до краја лета. Настављају са исхраном на тек изниклим биљкама уљане репице, правећи јамичасте отворе на котиледонима и на лишћу, те могу нанети значајне штете у случају топлог и сувог времена. Женка полаже јаја у земљиште, у близини биљака. Након пиљења ларве продиру у лисне дршке, из којих неретко прелазе у стабло уљане репице. Јачи напад проузрокује кржљање или угињавање биљака, а слабији напад успорава развој биљака. Већа бројност ларви у биљакама знатно повећава осетљивост биљака на измрзавање, као и на напад патогена.

Од агротехничких мера контроле најважније су: просторна изолација од прошлогодишњих репичишта и других купусњача, плодоред и уништавање коровских крсташица. Применом хемијских мера заштите од репичине лисне осе и купусних бувача у почетним фазама развоја усева уљане репице у великој мери се сузбија и црвеноглави репичин бувач.

RC Požarevac: Zdravstveno stanje pšenice i ječma

 

Преузмите андроид апликацију.