Почетна > Србија
Србија

Различити добављачи неопходни за енергетску стабилност

Министарка рударства и енергетике, проф. др Зорана Михајловић, изјавила је у Бечу, где је копредседавала Деветим енергетско-климатским комитетом Енергетске заједнице, да су за Србију, као и све друге чланице организације, зелена агенда, енергетска транзиција и диверзификација путева и снабдевача енергентима приоритети и да је то једини пут за борбу против климатских промена и за обезбеђивање дугорочне енергетске стабилности и независности.
ветропарк
Фото: Pixabay/Pexels

„Енергетика и клима иду заједно и за све земље су најважније енергетска сигурност и безбедност. Суштина је да у условима глобалне кризе још брже наставимо да спроводимо процес енергетске транзиције и да заједно радимо на томе да будемо дугорочно енергетски безбедни и независни, а без зелене агенде то није могуће. Улагање у нове капацитете за производњу енергије из обновљивих извора и повећање енергетске ефикасности два су главна извора енергетске безбедности у свету. Период кризе не само да није зауставио тај процес, већ нам показује да ћемо управо са зеленом енергијом и убрзаним путем ка декарбонизацији лакше да се изборимо са свим изазовима. Без улагања у нове капацитете и енергетску инфраструктуру нећемо бити енергетски безбедни, нити ћемо остварити напредак у процесу декарбонизације“, изјавила је Михајловићева у Бечу.

Повећање капацитета за производњу енергије из ОИЕ једини начин да се обезбеди сигуран и самодовољан електроенергетски систем, а да уједно чувамо животну средину.

Потпредседница Владе је истакла да је Србија доношењем новог законодавног оквира и започињањем израде стратешких докумената одредила правац развоја српске енергетике и да су за спровођење зацртаних циљева потребне и регионална сарадња и подршка ЕУ.

„Оно што морамо да урадимо, не зато што то неко тражи од нас, већ зато што је то једини начин да будемо енергетски безбедни и стабилни, да имамо довољне количине електричне и топлотне енергије и да мењамо енергетски микс, да повећавамо проценат ОИЕ и да улажемо у нове капацитете, у соларне и ветроелектране у РХЕ, јер је суштина да имамо и здраву животну средину и довољно енергије. То је кључно да бисмо одржали енергетску безбедност за наредне генерације и суштина привредног развоја“, изјавила је Михајловићева.

Evropska banka za obnovu i razvoj važan partner u procesu energetske tranzicije

 

Преузмите андроид апликацију.