Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Различите врсте поштовања и њихова улога у међуљудским односима

Поштовање је важно одати, али га и заслужити, а ако желите да будете поштовани – поштујте и ви друге људе
Фото: Pexels/Andrea-Piacquadio
Поштовање, у својих неколико облика, неопходно је за одржавање здравих међуљудских односа, поручују психолози. Иако је јасно да се здрави односи заснивају на међусобном поштовању, некад је тешко утврдити шта оно тачно значи јер „поштовање“ је делимично неухватљиво зато што тај  термин може да означава неколико различитих психолошких ставова (или корелативних понашања). У сваком случају, поштовање је важно одати, али га и заслужити, односно ако желите да будете поштовани – поштујте друге.
Поштовање се указује на различите начине
Узајамно поштовање од суштинског је значаја за везе међу људима, било да је реч о романтичним или пословним односима. Када међу људима постоји поштовање – све врсте односа напредују, а када га нема ствари стагнирају а „пропаст“ је неизбежна. Упркос томе што знамо колико је узајамно поштовање важно за спречавање да везе постану малигне, вец́ина нас вероватно не би могла одмах да образложи шта подразумева под поштовањем. А да би се ствари додатно закомпликовале, психолози подсећају да постоји више од једне врсте поштовања које утиче на здравље неког односа/везе (или недостатак истог). Тако се долази до интригантног питања – да ли све везе (романтичне или пословне) захтевају исту врсту поштовања?
Које врсте поштовања постоје?
„Кантовско поштовање“ подједнако се дугује свим људима
Везе међу људима, било романтичне или пословне, не захтевају увек исту врсту поштовања. Постоји једна врста поштовања која се указује свим људима, без обзира на њихова достигнућа, способности и квалитете. Ако намерно или ненамерно повредите другу особу, кршите њено право на ову врсту поштовања, такозваног Кантовског поштовања, које у овом смислу датира још из 18 века, од филозофа Имануела Канта. У својим делима о моралу, Кант је тврдио да је основна морална максима да се свим људима дугује једнако поштовање на основу заједничке људскости, без обзира на њихова достигнућа, способности и квалитете. Тим поводом психолози наводе пример насиља у породици које изражава потпуни недостатак Кантовског поштовања, те самим тим спада у  облик дехуманизације.
Поштовање као дубоко дивљење
Други облик поштовања, који је кључан за спречавање да везе постану токсичне, јесте поштовање у смислу дубоког дивљења, када имамо осећај великог поштовања неке личности. Овај облик поштовања може да се дочара реченицом – „Поштујем је због њене непоколебљиве посвећености борби против економске неједнакости“.
Поштовање као учтивост или уљудност
Још једна врста поштовања која је кључна за одржавање међуљудских односа је поштовање у смислу учтивости или уљудности. Овај облик поштовања је може се дочарати реченицом као што је – „Увек покушавам да покажем поштовање према другима, на пример, кажем „хвала“, „молим“ и придржавам врата.“

Страхопоштовањe

Емоционална манипулација
Које технике користе емоционални манипулатори?
Емоционална интелигенција
Да ли је емоционална интелигенција кључ за успех на послу и како можемо да је развијемо
Страхопоштовање је врста дубокг поштовања али с примесом страха, и то правог страха према некој светињи или према некој важној или старијој особи. Ова врста поштовања увек укључује елемент опреза или стрепње. Многи људи желе и очекују страхопоштовање од других. И до тога се лако долази. Потребно је само да постанете моћни. Та моћ у данас може да буде изражена кроз више аспеката. На пример, човек својим друштевним положајем може да буде у позицији моћи. Данас се то најчешће види на примеру ако сте некоме надређени – директор, шеф, министар, председник, премијер… у данашње време све су то позиције због којих се људи плаше таквих особа и гледају их са страхопоштовањем. И, наравно, новац највише обезбеђује моћ.

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке