Српски пасош без визе својим носиоцима омогућује улазак у 140 земља, а у току су разговори за успостављање безвизног режима са још око 30 земаља што би могло да га рангира међу најмоћније на свету, изјавио је данас генерални секретар Министарства спољних послова Србије Душан Козарев и истакао да је путни документ Србије тренутно по индексу снаге пасоша међу 35 најмоћнијих у свету.

“Сагледавамо могућност укидања виза са још тридесетак додатних држава, чиме ће наш пасош бити један од најмоћнијих у свету”, казао је Козарев за Танјуг.
Генерални секретар МСП је прецизирао да се по Хенлијевом индексу, на табели рангирања снаге пасоша, мерено по томе колико “врата” у свету без виза отвара путна исправа, српски пасош налази на 35. месту.
“То је уједно и највиши ранг који је наш црвени пасош достигао, а тренутно без визе омогућава носиоцима наших, обичних, пасоша улазак у 140 земаља широм света”, рекао је Козарев.
Додао је да се међу тридесетак земаља са којима се преговара да се за носиоце обичних пасоша успостави безвизни режим налазе и неке традиционално врло популарне и значајне дестинације за грађане Србије.
Поред Уједињеног Краљевства водимо преговоре са званичницима тридесетак земаља из различитих делова света, казао је Козарев који је указао на Хенлијев индекс по којем се на првом месту листе рангираних пасоши по моћи налази Сингапура чији гађани могу да путују без визе у 193 земеље, САД су на 10 месту, Кина на 64. а Русија и Турска на 49. месту.
“У разговорима са дипломатским представницима Уједињеног Краљевства нећемо да подижемо очекивања нити да обећавамо, али имамо назнаке да се ради на стављању Србије на белу листу и надамо се да ће све потребно од интерних процедура бити релативно скоро завршено, тако да се и ми нађемо на листи земаља којима виза за УК није потребна”, казао је Козарев.
Истакао је да са великим задољством може да каже да је у последњих месец дана ступио на снагу безвизни режим са Венецуелом, тако да у Јужној Америци остају још само Гуајана и Парагвај за које су нам потребне визе.
“Што се тиче централноамеричког басена имамо земље којима не треба виза за ЕУ, које су на Белој Шенген листи, а ми примењујемо Белу Шенген листу и практично са њима по том питању треба да успоставимо билатерални ниво односа”, рекао је Козарев.
Нагласио је да ће и Самит Организације америчких држава на којем ће учествовати и шеф српске дипломатије Марко Ђурић бити добра прилика за успостваљење безвизног режима са одређеним земљама.
Србија би, додао је, у наредних неколико недеља у оквиру билатерала са земљама централноамеричког и карипског региона требало да финализује неке договоре.
Генерални секретар је навео да за сада неће откривати детаље како би то било позитивно изненађење за грађане и нагласио да се нада да ће договори надмашити планирана очекивања.
Козарев је подсетио да је стари чувени црвени пасош СФРЈ средином осамдесетих био у зениту снаге, и да тада није било потребно вадити визе за део оног простора са којим Србија и данас има традицонално добре оносе пре свега због Покрета несврстаних, а о чему између осталог сведочи и прошле године одржана велика конференција на којој су учествовали представници скоро свих афричких земаља, а домаћин је био председник Србије.
“Те везе постоје, традиционалне су, посебно су јаке међуљудске и пословне везе и у политичком смислу обично смо на истој страни у међународним организацијама, али због 90-их, ратова и санкција, када су Србима и Југословенима увођене визе, сада треба да решавамо оно што нам је остало из тог периода, наравно, водећи рачуна да у том процесу са једне стране не испустимо пријатељства, сопствене интересе, интересе доброг повезивања људи, али са друге стране да не угрозимо пут ка пуноправном чланству у ЕУ у смислу преузетих обавеза да се ускладимо са визним режимом ЕУ”, рекао је Козарев.
Додао је да то што је некада било карактеристично за пасош СФРЈ у време зенита, да се са пасошем путује без виза у целу Африку, данас није случај због тога што се све афричке земље не налазе на белој Шенген листи.
“Али тамо где се може, трудимо се да успоставимо безвизни режим или да га обновимо”, казао је он и нагласио да се генерално ради са земљама које су на белој Шенген листи да се констатује чињеница да нема разлога да постоје међусобне препреке за путовања.
Козарев је нагласио да је Србија направила велики корак када је реч о е-визама и подсетио да су први путници са тако издатим визама стигли у Србију почетком недеље.
“Одличан почетак примене новог система, изнад очекивања”, казао је Козарев Танјугу.
Прецизирао је да се систем односи на држављане 46 земаља широм света, и изразио уверење да ће се листа ширити како би све већи број земаља био у прилици да њихови држављани аплицирају за улазак у Србију преко интернета.
Додао је да је то посебно важно за земље у којима постоји велики број захтева, јер је битно да се велика количина информација обрати за кратко време.
Систем е виза је посебно драгоцен за земље из којих долази велики број радника, одакле се повећава прилив туриста, оне са којима имамо растуће и политичке и пословне односе а којима треба виза за Србију, казао је генерални секретар МСП-а.
“Пример је Индија где Србија има и визни центар за административну подршку систему издавања виза… Да бисмо успешно реализовали процес издавања визе у Индији се ради у три смене, како би се обрадили захтеви, којих има на хиљаде. Нови систем нам у овом случају олакшава пуно јер је и физички изазов само налепити папирну визу на великих број пасоша људи које аплицирају за визу у дипломатско-конзуларном представништву”, казао је он.
Нови систем издавања виза – е виза помоћи ће нам да направимо “квантни скок”, значиће нам много и за туризам, за све оне који желе да дођу овде, да остану, бораве и раде, али и за сам ЕКСПО 2027, рекао је Козарев који је прецизирао да данас у Србију без виза улазе грађани 83 земље.
Преузмите андроид апликацију.