Почетна > Србија
Србија

Рат у Украјини повећао број лажних вести

Учесници трибине трибине „Одбрана од дезинформација“ у Медија центру коју је организовао Атлански савез у сарадњи са Демостатом и Амбасадом САД у Србији, оценили су да су лажне вести глобални тренд, али да је, посебно од рата у Украјини, код нас на делу покушај да се због НАТО агресије пониште сва суштински битна савезништва са Западом.
Фото: Танјуг/AP/Emilio Morenatti

У последњих 10 година у Србији знатно је појачана количина лажних вести посебно у време пандемије ковида 19, рекао је данас председник Атланстког савета Владан Живуловић и истакао да су праву експлозију оне доживеле почетком рата у Украјини.

Он је рекао да је Атлански савет, у сарадњи са Демостатом и Амбасадом САД у Србији, започео пројекат „Одбрана од дефинформација“ који треба да се заврши ових дана како би допринео да се јавна сцена у Србији врати у реалност.

Живуловић каже да овога пута циљна група истраживања није било широко јавно мњење, већ новинари и уредници, у покушају да их, како је рекао, едукују и науче да пажљиво мере сваку вест и реч.

Председник Атлантског савета истакао је да је велики број руских медија попут „Раше Тудеј“, „Спутњика“ и великог броја портала нашао седиште у Београду тврдећи да је њиховим доласком знатно повећан број дезинформација и да оне иду у два смера.

„Први је оправдање руске спољне и унутрашње политике, а други стварање анимозитета према Западу, што је још опасније“, поручио је Живуловић.

Он додаје да су на Западу српски историјски савезници и подсећа на речи председника Вучића да је 65 одсто инвестиција са Запада, да имамо 4 милиона људи у дијаспори који годишње, према подацима од пре неколико година, шаљу пет милијарди евра.

„Све би то угрозили због некритичког односа према вестима. Још горе је необјављивање вести, јер тако не можете да видите како све Запад доприноси Србији. Уосталом, сам Вучић је рекао да је у Србији 80 одсто проруских медија“, закључио је Живуловић.

За програмског директора Демостата Зорана Пановића „лажне вести су џунгла у којој се и сами актери погубе, и нико не зна у ком ће смеру све отићи.

„Уколико се то пренесе у политику може бити веома погубно“, опомиње.

Он сматра да су за ширење лажних вести најодговорнији мејнстрим медији и таблоизација медија преко којих се води политика.

Међутим, истиче да је главно оружје у борби против лажних вести елементарна логика, за којом, наглашава, не жуди велики број људи.

„Конзументи медија чују оно што желе да чују. Имају малу жељу за објективношћу и за диверсификацијом вести. Једноставно, људи воле да чцују истомишљенике. Не желе да чују туђе мишљење“, каже Пановић.

Он додаје да у Србији влада велика хипокризија јер је, како је рекао, срце на Истоку, а стил живота и жеље на Западу

Пановић каже да искуство Србије са лажним вестима датира из раних деведесетих и рата на простору бивше СФРЈ, али и да смо као народ јако пријемчиви на лажне вести и кафанске митове.

Као примере навео је лажи изговорене углавном у кампањама, а у које многи људиу верују и данас: „Вук Драшковић има вилу на Женевском језеру“, „Мићуновић је јахао попове“, „Ђинђић је немачки шпијун“, „Коштуница живи са девет мачака“.

„Слично је са кафанским митовима, попут оне да у Јапану машиновође извршавају самоубиство због тога што им је воз каснио неколико минута. У стварности, ниједан јапански машиновођа се није убио због кашњења“, констатовао је Пановић.

Војни аташе Амбасаде САД у Србији пуковник Кори Шеј истакао је да војна сарадња САД и Србије даје добар пример другима.

„Ако војници могу да сарађују, могу и сви остали. Заједичким вежбама градимо међусобно поверење“, поручио је Шеј.

Он је нагласио да је прошле године америчка војска донирала Србији два милиона долара, пре свега у помоћи за набавку возила хитне помоћи и опремању клиничких центара, али и борбу против ковида.

„Не знам ни једну другу војску на свету која улаже у туђе клиничке центре“, додао је на то Живуловић.

Капетан бојног поља у пензији и војни аналитичар Демостата Петар Бошковић истакао је да никада у животу није видео толико лажних вести као од почетка рата у Украјини, те да су Руси стигли Запад у спремности за медијски рат.

Он је рекао да Србија није искористила све предности програма „Партнерство за мир“, али да је, упркос томе, на корак од уласка у НАТО, јер је Војска Србије одавно прешла на НАТО стандарде.

Бошковић је истакао да ВС има много више вежби са америчком војском него са руском, али да се њима придаје много мањи значај него оним са руском војском.

Da li Mađarska uvodi sankcije Rusiji pod pritiskom?

Преузмите андроид апликацију.