У северном делу Сједињених америчких држава налази се савезна држава Вајоминг. Десета држава по површини у САД, али најмања по броју становника. Иако има површину сличну бившој СФРЈ, по најновијем попису ова држава има свега нешто преко пола милиона становника. Главни град је Шајен.
Вајоминг и Колорадо су једине две савезне државе САД које имају облик савршеног правоугаоника. Ова држава се састоји из 23 округа. Рељеф је углавном планински јер овде почињу источне падине Кордиљера. Највиши Ганетов врх (Gannett Peak) висок је око 4200 m надморске висине. Овај планински венац Кордиљера се назива Ветровита река (Wind River) по чему је ова држава надалеко позната.
Реке са истока Вајоминга се уливају у Мисури, док реке са запада у Снејк и Колорадо и припадају сливу Тихог океана. Клима је углавном сушна.
У Вајомингу годишње падне дупло мање кише него у Новом Саду. На северу државе су честе снежне мећаве, док су на истоку торнада. Најстарији станишта људи на простору Вајоминга су стара око 12000 година (Кловис и Флосом). Први контакти урођеника и европских колониста били су због трговине крзном. Амерички трапери су ту 1834. године основали прву трговачку станицу Форт Ларами.
Кроз Вајоминг пролази чувени „Орегонски пут“ према Пацифику.
Овде су 60-их година XIX века пронађени злато и угаљ, па је у наредној деценији број становника константно растао. Изградњом железнице се Вајоминг повезао са светом.
Ово је била прва територија у свету у којој су жене добиле право гласа на изборима.
То се десило 1869. године. Године 1890. Вајоминг је постао савезна држава САД. Године 1925. први и за сада једини пут је жена била гувернерка Вајоминга. Звала се Нели Рос.
Сама реч „Вајоминг“ на индијанском језику значи „на великим планинама“. Уз национални парк Гранд Тетон, на западним границама ове државе лежи најстарији национални парк у САД, Јелоустон. У Вајомингу постоји толико фосила диносауруса да су крајем XIX века градили колибе од њихових костију.
Највећи рудник угља у САД се налази овде.
Једно од најпопуларнијих јела у Вајомингу је бургер од бизона. Ови бургери су мање маснији и имају више протеина од говеђих.
Вајоминг је познат и по необичним законима. Уколико на територији ове државе саградите зграду која кошта минимум 100.000 долара, у законској сте обавези да издвојите 1% од вредности зграде да се на њеној фасади направи мурал или неки други уметнички цртеж.
Уколико послодавац затекне пијаног рудара у руднику, дотични радник може добити затворску казну у трајању до годину дана. У Вајомингу је нелегално носити шешир који заклања видик људима у биоскопу, позоришту или некој другој јавној приредби.
Уколико не затворите капију за собом од свог дворишта или ранча, можете платити казну од 750 долара. Од јануара до априла је забрањено фотографисати зечеве без дозволе надлежних власти. Наравно, ови закони потичу из старијих времена и питање је колико се примењују.
Уколико хоћете да инвестирате у енергију ветра (ветрогенератори) идите у Вајоминг. Ова држава има највећи потенцијал за оваквав чист и обновљиви извор енергије. Према анкетама, становници Вајоминга (после Хаваја) су други најсрећнији људи у САД. За Хаваје је јасно зашто су на првом месту, а за разлоге за срећу у Вајомингу тамошњи становници наводе разноврсност природних лепота и доброту људи.
Аутор: др Растислав Стојсављевић
Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.
Претходни ауторски текст др Растислава Стојсављевића можете прочитати овде
Rastislav Stojsavljević: Misterija izgubljene kolonije Roanok
Преузмите андроид апликацију.