Када се говори о колонизацији Сједињених америчких држава, нису сва насељавања била успешна. Поред епских прича и историјских дешавања која су ушле у уџбенике, постојало је још много оних мање позитивних и успешних. Живот првих европских досељеника био је тежак. Издржавали су тешке зимске услове, често са врло мало хране. Сукобљавали су се са урођеничким племенима. Због тога су неке насеобине мигрирале, неке се враћале у Велику Британију, а неке нестајале без трага.
Најпознатија мистерија из овог периода везана је за колонију Роанок, насталу на истоименом острву, на обалама данашње Северне Каролине. Британска краљица Елизабета I je 1584. године поверила серу Волтеру Ролију да оснује колонију на обалама Северне Америке, на просторима које су насељавали урођеничка племена Роанок. Већ идуће године, јула 1585. око 120 насељеника је приспело у Нови свет.
Њихов живот у почетку је био веома тежак. Неразумевање са домородачким становништвом и несташица хране мучили су прве досељенике. Из тог разлога, идуће године, њихов вођа Ричард Гренвил је одлучио да се врати назад у Енглеску и донесе помоћ у људству и намирницама.
Међутим, избио је рат између њихове матице и Шпаније који је трајао три године. Нови вођа, Џон Вајт тек је 1590. године успео помоћу једне приватне експедиције да се докопа обале данашње Северне Каролине.
Међутим, када се вратио затекао је потпуно пусту колонију. Није могао наћи ниједан валидан траг о њиховом нестанку. Све куће су биле срушене, али ништа није условило да је било икаквог сукоба. Тек после извесног времена Џон Вајт и његови људи успели су да пронађу дрвени стуб на којем је писала реч CROATOAN (Кроатоан). Једно суседно острво се тако називало и једно оближње урођеничко племе.
Постоји више претпоставки о разлозима нестанка досељеника. Једна од теорија је да су се досељеници стопили са локалним урођеничким племенима.
Путописци су забележили причу урођеника из племена Кроатоан који су тврдили да воде порекло од белих људи. Они су се разликовали од осталих Индијанаца и по специфичној боји очију која је могла да указује на мешање са људима европског порекла.
Једна од теорија је и да су досељеници изгинули у сукобима са урођеницима.
Такође, постоји могућност и да се због недостатка хране и услед бојазни од сукоба са урођеницима један део колониста покушао вратити импровизованим бродовима назад у Енглеску и да су страдали у бродолому у Атлантском океану. Једна претпоставка говори и да су колонисти страдали од Шпанаца. У јеку енглеско – шпанског рата, шпанске трупе су се налазиле на Флориди.
Који год да је разлог нестанка ове колоније, овај догађај је нашао своје место у америчкој популарној култури.
Чувена новела америчког писца Стивена Кинга под називом „Олуја века“ („Storm of the century“) има за тематику уништење једног оваквог забаченог насеља на обали, али у модерно доба. Касније је ова новела екранизована у мини-серију. Новији филмови и серије на ову тему су „Последњи амерички вампир“ („The Last American Vampire“) и једна епизода „Америчке хорор приче“ („American Horror Story“).
Аутор: др Растислав Стојсављевић
Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.
Претходни ауторски текст др Растислава Стојсављевића можете прочитати овде
Преузмите андроид апликацију.