Почетна > Блог
Блог Свет

Растислав Стојсављевић: Јута – црвена држава Мормона

Америчка савезна држава Јута простире се у планинској зони на западу САД. Континентална држава има површину од око 220.000 km 2 и по новом попису има око 3,3 милиона становника.
Фото: Градске инфо

Јута је постала територија у саставу Уније 1850. године, да би 1896. била примљена као савезна држава. Око 60% становника припада мормонској вери (Свеци судњег дана). Ово је и разлог зашто је Јута у врху САД по бројним демографским карактерстикама.

Име ове америчке државе је изведено из назива једног од урођеничких племена „Ута“ што значи „планински народ“. У Јути се практиковала полигамија (највише код припадника мормонске вероисповести) до 1890. године. Од тада је она законом забрањена. То је био и један од услова да Јута постане као савезна држава део САД. На територије ове државе налази се Велико слано језеро, највеће које се у потпуности налази у САД. По постанку је реликтно, остатак некадашњег много већег Бонивелског језера које је нестало пре око 14.000 година.

Фото: Wikimedia Commons/GPA Photo Archive/Robbie Shade

У Јути постоји пет националних паркова: Лукови (Arches), Брус кањон (Bryce Canyon), Кањонске земље (Canyonlands), Главни гребен (Capitol Reef) и Цион (Zion). Највећи и главни град је Солт Лејк Сити. Уже градско језгро овог града има око 200.000 становника. На другом месту је град Западна долина (West Valley) са око 140.000 становника. Следе их Западни Јордан (West Jordan) са 117.000 и Прово са 115.000 становника.

Уколико погледамо шире метрополитанско подручје, Солт Лејк Сити има убедљиво највише становника – 1,2 милиона (окрузи: Salt Lake, Tooele, Summit). Следе га Ogden – Clearfield – 665.000 становника (окрузи: Weber, Davis, Mangan) и Прово са 618.000 становника (округ Јута). Ова метрополитанска подручја су део регије Васач у којој живи око 4/5 становника ове државе.

Политичка ситуација у Јути је доста хомогена. Од 1952. године у овој савезној држави на председничким изборима редовно побеђују кандидати Републиканске партије. Једини изузетак су били избори 1964. године када је кандидат Демократа Линдон Џонсон победио Берија Голдвотера. Јута у електорском систему доноси шест гласова. Ова држава има гувернера из редова Републиканске партије од 1985. године. Тренутни, шести у низу, гувернер ове „црвене државе“ је Спенсер Кокс.

Фото: Wikimedia Commons/National Atlas

У Јути је 1869. године спојена прва трансконтинентална пруга од Омахе на истоку до Сакрамента на западу. Државни симбол је холанска рерна (од 1997. године). Услед мормонског притиска неки ресторани имају навучене завесе на прозоре како деца са улице док пролазе не би видела испијање алкохола (тзв. ционске завесе).

У Јути је пронађен највећи фосил динасоуруса врсте рептор који је по њој и назван – Utahraptor. У националном парку Лукови (Arches) налази се око 2000 природних лукова од пешчара. Главни град Јуте је једини главни град у САД који има три речи у свом имену. До 1868. године носио је назив Great Salt Lake City када је прва реч избачена.

У овој савезној држави се налази најдубљи површински руднички коп на свету. Рудник бакра Бингем дубок је око 400 метара. Од његовог отварања пре око једног века, овде је ископано око 18 милиона тона руде бакра. Овај коп се види из међународне свемирске станице када она прелази преко ове територије.

Фото: Wikimedia Commons/Farragutful

Јута је држава са највише филантропа у САД, било да су то донације, давање крви, волонтирање и слично. Ово је једна од две државе у САД (друга су Хаваји) где је забрањена коцка. Сматра се да је идеалан дан за скијање у овој држави 13. јануар. На тај дан статистички падне највише снега у години. Иначе, Јута је држава са највећим снежним покривачем у САД, просечно око 1,5 метар сваке године. Парадоскално, али ова држава има око 300 сунчаних дана годишње.

Становници Јуте су најписменији становници у САД. Такође, највећи проценат склопљених бракова у САД је у овој држави. Становници Јуте су просечном млади, преко трећине популације је испод 18 година старости. Такође, у овој држави је највећи фертилитет у САД. Обичаји Мормона умногоме утичу на ове параметре.

Државни симболи Јуте су лос и вишња. Изумитељи телевизије, Фило Фарнсворт и фризбија, Фредерик Монсон, рођени су у овој држави.

У Јути, као и у другим државама на снази су још увек неки правни акти из старијих времена. Они данас звуче и изгледају чудно и потпуно архаично. Забрањен је лов на слонове у Јути. Било које превозно средство (бицикл, мотоцикл) дозвољено је возити једино са обе руке на волану, тако да можете заборавити на вожење бицикла из продавнице са кесом пуном намирница. У Јути је забрањена продаја алкохола у амбалажи преко две литре. У граду Прово грудвање је забрањено законом, као и псовање у граду Логан. Становници у Јути се сматрају мирољубивим али сигурно не поштују у потпуности све законе, поготово ако су они остатак минулих времена.

 

Аутор: др Растислав Стојсављевић

 

Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.

 

Претходни ауторски текст др Растислава Стојсављевића можете прочитати овде:

Rastislav Stojsavljević: Jelouston – Podzemni strah Severne Amerike

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке