Србија је у последњих 10 година много урадила на развоју спа туризма али смо ипак тек на пола пута од онога што смо зацртали да урадимо, изјавио је данас државни секретар у Министарству туризма и омладине Урош Кандић и навео да наша земља са 29 бања и 200 година дугом традицијом бањског туризма има велике потенцијале.
Он је отварајући 6. Балкан спа самит у Београду истакао да ако желимо да пратимо светске трендове онда морамо узети у обзир податке према којима пет процената светског бруто друштвеног производа потиче од велнес и спа туризма и да туристи у велнес и спа аранжманима троше око 65 одсто више него остали туристи.
„Србија иде крупним корацима напред, у земљи је последњих година никао велики број хотела и сваки четврти од њих има и велнес и спа садржаје. Тренд је да са експанзијом хотелијерства у Београду, Новом саду, Нишу и другим великим градовима имамо процват велнес и спа туризима а не само у бањама“, рекао је Кандић.
Директорка Туристичке организације Србије Марија Лабовић је навела да је Србија прошле и ове године остварила веома добре резултате у туристичкој привреди.
Према њеним речима прошла година, када је забележено 12,2 одсто ноћења, је била рекордна у српском туризму а тренд раста је настављен и ове године и у првих осам месеци је евидентирано за 11 одсто више долазака туриста и за шест процената више ноћења у односу на прошлу годину.
„Бројке везане за иностране туристе расту и јаче, пошто за првих осам месеци имамо 18 одсто више ноћења туриста из иностранства. Ово је важно јер ноћења у бањама представљају чак 25 одсто укупно реализованих ноћења“, рекла је она.
Балкански спа самит одржава се у организацији Удружења бања Србије а под покровитељством Министарства туризма и омладине.
Преузмите андроид апликацију.