Почетна > Бизнис
Бизнис

Расте потражња за течним гасом, али све је мало колико је Европи потребно

У Европској унији нема сагласности за ембарго на руску нафту и гас. Покушавају да обезбеде додатне количине течног природног гаса.
гас
Фото: Танјуг/AP Photo/Aurel Obreja

Колико је то изводљиво, будући да у Унији има тек 26 већих терминала за прихват тог гаса, а за њихову градњу потребно је око три године

Да би ЛНГ гас стигао бродовима мора да промени агрегатно стање – из гасовитог да пређе у течно, и да се поново врати у гасовито. За то су потребни и специјални терминали – и одлазни и прихватни, као и бродови.

Земље Уније праве планове – Шпанија има највише тих терминала, али недовољно гасних интерконекција са суседима.

Естонија и Финска најављују заједнички закуп једног плутајућег терминала, пише РТС.

„Спремни смо да сарађујемо са Финском страном, да заједно изнајмимо овај терминал и поделимо трошкове. Преко тог терминала можемо да обезбедимо сигурност снабдевања гасом, да покријемо око 20 процената наше годишње потрошње“, каже Каја Калас, премијерка Естоније.

Течним природним гасом из хрватског терминала на Крку највише се снабдева Словенија, која тражи и веће количине.

Хрватска је већ проширила његов капацитет, али је проблем што је цео закупљен до 2027. године. Хрватска најављује проширење.

„Словенија је веома заинтересована за гас из ЛНГ терминала на Крку, који би осигурао тај додатни капацитет од 300 милиона кубних метара. Преко тог терминала могла би да покрије готово трећину својих потреба за гасом“, истиче Јернеј Вртовес, министар инфраструктуре Словеније.

Немачка нема ниједан ЛНГ терминал. Овог месеца определили су три милијарде евра како би у наредној деценији могли да изнајме четири плутајућа терминала. А испоручиоце течног природног гаса тражили су протеклих месеци и у арапским земљама.

Ukrajina od G7 traži 50 milijardi dolara finansijske pomoći

 

Преузмите андроид апликацију.