Почетна > Србија
Србија

Расте извоз ,,слатког злата“

Србија је прошле године извезла 2.701 тону меда у вредности од 13.096.000 евра, што је за 46 одсто више него 2019. године. Мед се највише извозио у Италију, Норвешку и Немачку.
Фото: Pixabay/Daria-Yakovleva

Потенцијали за извоз српског меда и производа од меда су тржишта Пољске, Саудијске Арабије и Јужноафричке Републике, каже Игор Кроња из Центра за информатичку подршку и спољнотрговинску аналитику Привредне коморе Србије.

,,У прошлој години Италија је постала доминантно извозно тржиште и са првог места сменила Норвешку која је била главни увозник меда у 2018. и 2017. години. Од појединачних тржишта највећи раст извоза забележен је на тржиште Немачке, где се извоз повећао за 1,77 милиона евра“, истиче Кроња.

Уз растућу потражњу потрошача на домаћем тржишту и развој свести о позитивним ефектима природног меда, очекивано ће расти и потражња за овим производом на светским тржиштима у наредном периоду.

,,Ту је шанса за српски мед и производе од меда, а заједнички наступ наших произвођача на страним тржиштима би им подигао видљивост и конкурентност“, каже Кроња.

Привредна комора Србије има низ активности усмерених на интернационализацију пословања домаћих компанија кроз заједничке наступе на сајмовима и посете делегација, од којих је у наредном периоду један од назначајних наступ на светској изложби EXPO Дубаи где ће српске компаније моћи да представе своје производе компанијама из читавог света.

Фото: Pexels/Timothy Paule

Глобално тржиште меда процењено је на око 9,21 милијарду евра у 2020. години и очекује се да ће расти 8,2 одсто годишње. Наш мед је прошле године највише сладио потрошаче у Пољској и Босни и Херцеговини.

,,Примећен је и извоз на тржиште Саудијске Арабије и Јужноафричке Републике, где су неке наше компаније већ послале узорке, те постоје очекивања да ће освојити нове клијенте и на овим тржиштима“, каже Кроња.

У 2021. години за све пчеларе обезбеђени су подстицаји у износу од 800 динара по кошници.