Почетна > Бизнис
Бизнис

Расте е-трговина, просечан рачун 2.591 динар

Онлајн трговина у Србији расте непрекидно и то је глобални тренд. Стручњаци предвиђају да ће и у наредних неколико година наставити раст интернет малопродаје и генерално е-трговине.
Фото: Pixabay/Mediamodifier

У првих девет месеци ове године на нашем тржишту је по броју трансакција куповине робе и услуга на интернету картицама и електронским новцем у динарима остварен раст од 35,3 одсто у односу на исти период 2021. године.

И док је прошле године обављено укупно 16 милиона трансакција у динарима, у првих девет месеци 2022. године је тај број повећан на 21,6 милиона трансакција, показују подаци Народне банке Србије.

Према њиховим подацима у истом периоду на интернету је коришћењем „дина” картице обављено укупно 5 милиона плаћања, на основу чега је забележен раст од 68 одсто у односу на исти период прошле године.

Тренд раста је приметан и у другим валутама. Тако је за онлајн куповине у еврима регистрован раст од 57,4 одсто и у посматраном периоду је било 4,9 милиона оваквих трансакција, за милион више него у прошлој години.

Када се посматра број трансакција куповине робе и услуга картицама и е-новцем на интернету у америчким доларима, повећање износи 24,2 одсто, а у британским фунтама 18,2 процента. У швајцарским францима је остварен мањи број плаћања у односу на друге валуте, али је раст броја трансакција ове године у односу на прошлу 54,3 одсто, показује статистика коју објављује НБС.

И када је реч о вредности обављених плаћања у различитим валутама, примећује се напредак. Наиме, у првих девет месеци 2022. године вредност тих трансакција у динарима износила је 56,8 милијарди динара, што је за 47,7 одсто више него у прошлој години.

За куповине у еврима то је повећање од 81,4 процента, а у доларима 27,8, а у фунтама 38,3 одсто.

Статистика показује да се повећава и просечна вредност поруџбине плаћене картицом. Она је у првој половини ове године износила 2.591 динар, што је за 10 одсто више него у истом периоду прошле године.

И за наруџбине у еврима је забележено повећање од 12 процената, а просечна вредност пакета је била 53 евра.

И ове године се највише куповала одећа и спортска опрема, затим електроника за потрошаче и кућни уређаји, компјутери, таблети, мобилни телефони и додатна опрема.

Било је и оних који су на овај начин куповали намештај и опрему за кућу, играчке, храну и пиће из продавница или од достављача готове хране.

Srbijavoz ponudio godišnju kartu za 72.000 dinara

Преузмите андроид апликацију.